Yükleniyor...
AL / SAT
Anasayfa Kripto Para Haberleri Türkiye Kendi Dijital Para Birimini Piyasaya Sürecek

Türkiye Kendi Dijital Para Birimini Piyasaya Sürecek

ABONE OL:google-news

2020 yılının Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı Resmi Gazete’de yayınlandı. Buna göre Merkez Bankası, kendi blokzincir tabanlı dijital para birimini uygulamaya koyacak.

Yıllık program, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Bütçe Başkanlığı tarafından hazırlandı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandı. Toplamda 403 sayfa olan raporda Türkiye’nin önümüzdeki yıllarda mali ve ekonomik anlamda hangi yolları izlemesi gerektiği belirtiliyor.

Dijital Para Projesi Hazırlanacak

Raporda “mali piyasalar” kısmında Türkiye’nin önümüzdeki yıl “alternatif para ve ödeme sistemleri geliştirmek” amacıyla hareket edeceği ve bir takım çalışmalar düzenleneceği yazıyor. Bu kısma göre Türkiye bu doğrultuda Blokzincir tabanlı para uygulaması ortaya koyacak. Bu projede Rusya’nın kullandığı finans sistemi (SPFS) örnek alınırken, TÜBİTAK ve TCMB beraber çalışacak.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Her gün, gelen kutunuza en güncel kripto para içeriklerini almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Neşe Yavuz
Neşe Yavuz
Neşe, 1989 yılında İzmir’de doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu olan Neşe, mezun olduğundan beri medya sektöründe çalışmalar yürütüyor. Özellikle son yıllarda kripto paralara olan ilgisi nedeniyle, bu alanda çalışmalar gerçekleştiriyor. Neşe, Coinkolik.com'da editör olarak kripto ile ilgili yazıları paylaşıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Başlıklar