Yükleniyor...

Türkiye Merkez Bankası, İlk Dijital TL Ödeme İşlemini Başarıyla Gerçekleştirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Dijital Türk Lirası Ağı üzerindeki ilk ödeme işlemlerini başarılı bir şekilde gerçekleştirdi.

Turkiye Merkez Bankasi Ilk Dijital TL Odeme Islemini Basariyla Gerceklestirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Dijital Türk Lirası Ağı üzerindeki ilk ödeme işlemlerini başarılı bir şekilde gerçekleştirdi.

Kripto para endüstrisinin gelişmesi ve benimsenmesi, ülkeleri de harekete geçirdi. Birçok ülke merkez bankası dijital para birimi (CBDC) için çalışmalarını sıkılaştırdı. Gelecek yıllarda, dijital para birimlerinin kullanımının daha ön planda olması amaçlanıyor. Bu kapsamda, Türkiye tarafından da yoğun bir mesai harcanıyor.

Türkiye Merkez Bankası, Dijital TL için Çalışmalarını Sıkılaştırıyor

Turkiye Merkez Bankasi Dijital TL icin Calismalarini Sikilastiriyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yoğun bir şekilde çalışmalarını yürüttüğü Dijital TL konusunda yeni bir başarıya imza attı. Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre, Dijital Türk Lirası Projesi’nin birinci faz çalışmaları kapsamında, Dijital TL ile ilk ödeme işlemi başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.

TCMB, teknoloji paydaşları ile birlikte yürüttüğü Dijital TL çalışmalarına yeni yılda da devam edeceğini açıkladı. 2023 yılının ilk çeyreğinde de Dijital TL ile ilgili test çalışmalarının ve pilot uygulamaların gerçekleştirilmesi planlandı.

Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu, 2023 yılında seçili bankalar ve finansal teknoloji firmalarının katılımıyla daha geniş bir hale getirilecek. Bu sayede, geniş katılımlı pilot testlerin ilk fazları gerçekleştirilecek.

Bu çalışmalar kapsamında, dağınık defter teknolojilerinin ödeme yöntemlerinde kullanımı ve anlık ödemeler ile entegrasyonu gibi konularda testlere devam edilecek. Bu testler, özel mimari kurgular ile gerçekleştirilecek.

Ayrıca TCMB, “2023 yılı boyunca Dijital Türk Lirası’nın teknolojik gereksinimlerinin yanı sıra iktisadi ve hukuki çerçevesine dair çalışmalara da öncelik verilecektir.dedi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x