Yükleniyor...

Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresinde Blockchain Rüzgarı Esti

Bu yıl 6’ncısı düzenlenen Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği kongresi "Finansın Ötesi, Dünyanın Geleceğine Yatırım" temasıyla hem fiziki hem de online katılımla gerçekleşti.

bakan nebati 6 turkiye sermaye piyasalari kongresinin acilisinda konustu 329bece

Bu yıl 6ncısı düzenlenen Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği kongresi “Finansın Ötesi, Dünyanın Geleceğine Yatırım” temasıyla hem fiziki hem de online katılımla gerçekleşti. Kongrenin tanıtım afişinde yeşil bir dünya vurgusu ve VR gözlüğü takan bir çocuk olması oldukça dikkat çekiciydi.

Konuşmalar “Sürdürülebilir Finansın Geleceği”, “Dijital Finansın Geleceği”, “Ekonomi ve Sermaye Piyasalarının Geleceği” olmak üzere üç başlıkta toplandı. Her bir başlık altında 5’er panel olmak üzere toplamda 15 panel gerçekleştirildi. Panellerin yanı sıra üniversite öğrencilerine ve yatırımcılara yönelik 15 farklı eğitim gerçekleştirildi.

Resim1

Kongreye katılan fiziki katılımcılara program akışını gösteren bir mobil uygulama geliştirilmiş. Uygulamanın açılısında katılımcıları kongre merkezine hangi ulaşım araçlarını kullanacağına dair bir anket karşılayarak karbon ayak izi ölçümlenmiş. Online katılımcılar da unutulmamış. Web sitesinde stand alanlarını kullanmaları sağlayan bir bölüm de vardı böylece katılıcımlar sponsorları görüp form doldurabildi.

Resim1

Kongre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yazılı mesajının ardından Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin Nebati’nin açılış konuşmalarıyla başladı.

Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı İbrahim Ömer Gönül açılış konuşmasında “Blockchain teknolojileri, kripto paralar ve fintech gibi kavramların gelişimlerini yakından takip ediyoruz.” sözleriyle dikkat çekti.

Finansın ana aktörlerini buluşturan bu kongrenin bizleri en mutlu eden kısmı ise tam anlamıyla Blockchain rüzgarının esmesiydi. Geçtiğimiz yıllardan farklı olarak bu yıl hem ana sahnede yapılan konuşmalarda hem eğitim atölye çalışmalarında bolca Web3, Blockchain ve kripto paralar gibi kavramlar konuşuldu. 

Ana sahnenin ilk konuşmacısı ise Blockchain Araştırma Enstitüsü kurucu ortağı ve “Blokzincir Devrimi” kitabının yazarı Alex Tapscott, blokzinciri teknolojisinin dünyayı nasıl değiştireceğini anlatırken konuşmasını Akbank Yatırım Hizmetleri Bölüm Başkanı Evren Cantürk’ün sahneye geldi ve “Alex, sana 2 soru sormak istiyorum ancak bunu bu evrende sormayacağım.” dedi. Sahneye VR gözlüklerin getirilmesini istedi. Böylece izleyiciler Metaverse deneyimini ekranlardan izlemiş oldu.

Resim3

Blockchain temalı diğer panellerde blockchain teknolojisinin sermaye piyasalarına entegrasyon süreci tartışılırken birçok devletin gündeminde olan kripto paraların regülasyonları, Metaverse ve NFT’lerin sermaye piyasalarının geleceğindeki yerine dair sorular cevaplanmaya çalışıldı.

Eğitim atölyesinde ise katılımcılar kendi NFT’lerini oluşturmayı deneyimledi ve Web 2 iş dünyasından Web 3’e geçişin nasıl olabileceğini öğrendi. 

Yeniliğin karşısında değil yanında olmayı tercih eden ve geleneksel piyasalarla Blockchain teknolojisini harmanlayan Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresinde bir sonraki yıl ekosistemin bilinen yüzlerini daha fazla görmek hepimizi mutlu edecektir. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner