Yükleniyor...

Türkiye’de Bitcoin (BTC) Mirası Vergisi Alınabilir mi?

Bitcoin (BTC) hakkında dünya çapında kripto para vergisi konusunda birçok tartışma var

Bitcoin (BTC) hakkında dünya çapında kripto para vergisi konusunda birçok tartışma var. Bunlardan en sonucusu da Türkiye’de yaşandı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Türkiye’de bir mirasçının bu konuda vergi dairesine yaptığı başvuru kapsamında aldığı yanıta göre ülkemizde herhangi bir hukuki altyapısı bulunmayan Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin miras yoluyla devredilmesi durumunda, veraset ve intikal vergisi kesilmesi şart.

Milliyet’ten Mithat Yurdakul’un haberine göre hayatını kaybeden eşinin hesabında 20 bin liradan fazla Bitcoin (BTC) bulunduğunu ifade eden bir kadın, konuyu vergi dairesine taşımak suretiyle çözüm aradı. Vergi Dairesi, konuyla alakalı olarak Veraset ve İntikal Vergisi Kanunu’na göre, Türkiye’deki şahıslara ait malların veraset ya da başka bir yolla bir şahıstan diğer şahsa aktarılması durumunda veraset ve intikal vergisine tabi olduğunu hatırlattı. Dairenin yazısında, mevzuatta yer alan mal tabirinin bütün hak ve alacakları belirttiği vurgulanarak, bu süreçteki veraset ve intikal vergisi uygulamaları hakkında bilgi sundu.

Beyan Edilmesi Gerekiyor

Vergi Dairesi’nin yazısına göre eğer hayatını kaybeden kişinin hesabında Bitcoin gibi kripto para varlıkları varsa bu mirasçılar tarafından mutlaka beyan edilmeli. Bu beyannameden sonra verginin ödenmesi durumunda ilişik kesme belgesi alınacak. Beyanname verilmemesi durumunda ise Bitcoin şirketi tarafından yüzde 5 oranında tevkifat yapılacak ve kalan miktar mirasçılara ödenecek. Vergi Dairesi’ne göre tevkif edilen para mutlaka “en geç bir hafta içinde” en yakın vergi dairesine yatırılmalı.

Türkiye ve Bitcoin Vergi Çalışmaları

Bilindiği üzere geçtiğimiz ay Orta Vadeli Program’ın (OVP) onaylanmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararı, Resmi Gazete’de yayınlanmıştı. 2021-2023 dönemlerini kapsayan Orta Vadeli Program’da dijital varlıkların vergilendirilmesi konusu yer alıyordu. Maddede her ne kadar Bitcoin ve kripto para kelimeleri geçmese de sanal varlık tanımı ve illegal kullanım ile ilgili takip mekanizması geliştirilmesi ifadeleri, kripto para topluluğunun kripto paraların vergilendirilmesi anlamında çalışmalar yapıldığı sonucuna varmasına neden olmuştu.


Üyelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinize duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x