Yükleniyor...

Türkiye’de Dolar Yükseldikçe, Bitcoin Benimsenmesi de Artıyor

Dolar, son zamanlarda Türk Lirası karşısında bir başka rekor seviyeye ulaştıkça, Türkiye'deki insanlar giderek daha fazla Bitcoin ve kripto paraya yönelmeye başladı.

Turkiyede Dolar Yukseldikce Bitcoin Benimsemesi de Artiyor

Dolar, son zamanlarda Türk Lirası karşısında bir başka rekor seviyeye ulaştıkça, Türkiye’deki insanlar giderek daha fazla Bitcoin ve kripto paraya yönelmeye başladı. Türkiye’de önceki gün haberini verdiğimiz gibi benimsenme açısından diğer ülkeleri gölgede bırakıyor.

Türkiye, Bitcoin Benimsenmesinde Bölge Lideri

Dolar TL karşısında bugün başka bir rekor düşük seviyeye ulaşırken, Türkiye’de Bitcoin kullanımı artıyor. Dolar bu yıl lira karşısında yaklaşık %33 değer kazandı ve bazı analistler yakında daha yüksele ulaşacağını tahmin ediyor. CNBC analistlere göre, TL yeni düşük seviyelere gerileyebilir. Commerzbank analisti Tatha Ghose geçen hafta müşterilere yazdığı bir notta, “Liranın altında yatan sorun, merkez bankasının nihayetinde para birimini düşürmek zorunda olan inandırıcı enflasyon hedeflemesinin olmamasıdır” ifadelerini kullandı.

Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Ekonomi Profesörü ve bir hiperenflasyon uzmanı olan Steve H. Hanke, Türkiye’nin yıllık enflasyon oranının %36,57 olduğunu ve gittikçe yükseldiğini söyledi. Profesör, rezervlerinin şu anda 41,12 milyar dolar olduğunu ve Temmuz ayından bu yana neredeyse 10 milyar dolar düştüğünü belirterek, “Türkiye, döviz rezervleri yanıyor gibi görünüyor” dedi.

Değişken Kur

Uzmanlar, Türkiye’nin kripto para birimlerini yüksek oranda benimsemesini bölgedeki ekonomik belirsizliğe ve son derece değişken olan liraya bağlıyor. Küresel eşler arası (P2P) Bitcoin pazarı Paxful’un CEO’su Ray Youssef Perşembe günü şunları söyledi:

“Enflasyon Türk vatandaşları için önemli bir mali yük olmuştur. Bitcoin, kişilerin servetlerini Türk lirasını çevreleyen istikrarsızlığa karşı korumak için kullanılabilir.”

Paxful ayrıca Perşembe günü yaptığı açıklamada, Türkiye’de yeni kayıtların son 12 ayda %274 arttığını açıkladı. Şirket, Türkiye’de “büyük kripto para benimseme potansiyeli” gördüğünü ve bu nedenle ülkedeki ayak izini genişlettiğini söylüyor. Paxful, yerel kripto para şirketleri ile stratejik ortaklıklar kurdu. Youssef, “Pazara girerek vatandaşlarının bazı mali yüklerini hafifletebileceğimizi umuyoruz” diye konuştu.

Blockchain analiz firması Chainalysis’in Eylül ayında yayınlanan “Coography of Cryptocurrency” raporu, Türkiye’nin Orta Doğu’da kripto para biriminin benimsenmesinde nasıl lider olduğunu vurguluyor. Raporda şu ifadeler yer alıyor:

“Türkiye, ‘Küresel Kripto Benimsenme Endeksi’mizde genel olarak 29. sırada bölgedeki en yüksek sıralamaya sahip ülkedir ve aynı zamanda bölgedeki en fazla toplam işlem hacmine sahiptir.”

Chainalysis’in küresel kripto para birimi benimseme endeksi, 154 ülkeyi sıralamaktadır. Türkiye’nin yanı sıra Orta Doğu bölgesinde kripto para birimlerini yüksek oranda benimseyen ülkeler arasında İran (52.) ve Mısır (64.) da yer alıyor. Türkiye’deki en iyi kripto para birimi borsaları Paribu, Btcturk, FTX, Huobi, Binance, Kraken ve Bitmex’tir.

Türkiye’de şu anda herhangi bir kripto para birimi düzenlemesi bulunmamakla birlikte, ülkenin Sermaye Piyasaları Kurulu, nihayetinde düzenlemeleri yürürlüğe koymak amacıyla kripto para birimi piyasalarını denetlemek için bir çerçeve geliştiriyor.

Profesör Steve H. Hanke, Türkiye’nin bir an önce altın destekli bir kripto para birimi çıkarak, Türk Lirası’nı kurtarması gerektiği düşüncesinde.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner