Yükleniyor...

Türkiye’de İcra Hukuk Mahkemesi Emsal Bir Kararla Kripto Paraların Haczini Kanuna ve Hukuka Uygun Buldu

Geçtiğimiz günlerde kripto paralara haciz gelip gelemeyeceğine dair tartışmaları sizler için haberleştirmiştik.

kripto icra

Geçtiğimiz günlerde kripto paralara haciz gelip gelemeyeceğine dair tartışmaları sizler için haberleştirmiştik. Bugün de Avukat T. Kerem Bilen, konuyla ilgili olarak önemli bir açıklamada bulundu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Konuyla ilgili olarak daha önce verdiğimiz haberde borçlu kişinin borsada yer alan kripto para hesabına, borsa tarafından bloke uygulandığını duyurmuştuk. Daha sonra Avukat Bilen, bu işleme ilişkin itirazda bulunduklarını ifade etti. Bilen’in açıklamalarına göre itirazdan çıkan sonuca öre İcra Hukuk Mahkemesi, Merkez Bankasının kripto varlığa ilişkin gayri maddi varlık nitelendirmesinin dışına çıkarak kripto paraların emtia veya menkul kıymet kapsamında değerlendirilmesi gerektiğine karar verdi.

Kısacası alınan bu kararla Türk yargısı ilk kez kripto paralarla ayaklı bir nitelendirme yaptı ve kripto araların haczini kanuna ve hukuka uygun bulmuştur. Bu karar şimdilik emsal bir niteliktedir.

Bilen, konuyla alakalı olarak şu ifadeleri kullandı:

“Geçtiğimiz günlerde kripto para borsasına gönderilen haciz ihbarnamesi sonucu borçlu kişinin kripto para hesabına borsa tarafından bloke işlemi uygulanmıştı. Bu işleme ilişkin İcra Hukuk Mahkemesine yaptığımız itiraz birkaç saat önce sonuçlandı. İcra Hukuk Mahkemesi Merkez Bankasının kripto varlığa ilişkin gayri maddi varlık nitelendirmesinin dışına çıkarak kripto paraların emtia veya menkul kıymet kapsamında değerlendirilmesi gerektiğine karar vermiştir. Bu kararla ilk kez Türk yargısı kripto para ile ilgili bir nitelendirme yaparak, kripto paraların haczini kanuna ve hukuka uygun bulmuştur. Bu karar şimdilik emsal teşkil etmektedir.”


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x