Yükleniyor...

Türkiye’de Piyasalar Merkez Bankası’na Odaklandı

Küresel piyasalar bugün de haftaya karışık bir biçimde başladı.

kuresel piyasalar

Küresel piyasalar bugün de haftaya karışık bir biçimde başladı. Bununla beraber yurt içinde görünüm ise daha farklı. Yurt içi piyasalar şu an Perşembe günü gerçekleşecek olan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) Para Politikası Kurulu kararlarını bekliyor.

Daha önce de haberini verdiğimiz gibi hecen hafta küresel piyasalar Fed başta olmak üzere diğer merkez bankalarının toplantılarını takip etmişti. Toplantılar sonrasında ise piyasalarda karışık bir seyir başladı. Örneğin AA’nın haberine göre geçen Cuma açıklanan bir rapora göre ABD’nin Michigan Üniversitesinin tüketici güven endeksi geçen aya kıyasla 4.8 puan artış yaşadı. Bu Covid-19’un etkili olduğu nisan ayından bu yana en yüksek seviye olarak kabul ediliyor.

Covid-19 Aşı Haberleri

Covid-19’un aşısına dair olumlu haberler gelse de bu akışın piyasaları olumlu anlamda etkilediği pek de söylenemez. Toparlanma işaretlerine ve aşı haberlerine karşın New York borsasında teknoloji hisseleri bağlamında düşüşler yaşandı. Dow Jones endeksi %0.88, S&P 500 endeksi %1.12 ve Nasdaq endeksi %1.07 değer kaybı yaşadı.

Teknoloji devlerinde de hisse kayıpları yaşandı:

  • Apple: %3
  • Alphabet: %2
  • Microsoft: %1

Yurt İçinde Durum Ne?

Yurt içi piyasalarda BIST 100 endeksi haftalık olarak %0.84 oranında değer kazandı. Dolar ise Cuma günü 7.56’dan kapanış yapmıştı. Bugün ise 7.56’dan açılış yaptı. Dolar kuru yazının yazıldığı sırada 7.62 TL idi.

Bankacılık endeksi yurt içi piyasalarda %0,04 değer kaybetti. Bununla beraber holding endeksi ise %0,09 yükseliş yaşadı. Sektör endeksleri arasında en çok turizm %1.03 oranıyla kazandırdı. Buna karşılık ise en çok gerileyen endeks %0,25 oranı ile finansal kiralama, faktoring oldu.

Türkiye’de bu hafta Perşembe günü gerçekleştirilecek olan TCMB Para Politikası Kurulu toplantısı ise gündem odağnda yer alıyor. Analistlere göre aynı zamanda Fed Başkanı Jerome Powell ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde’nin yapacakları konuşmalar da takip edilecek.

Analistlere göre şu sıra veri gündemi daha zayıf. Bununla beraber Covid-19 ve jeopolitik gelişmeler yatırımcıalrın kararları üzerinde belirleyici olabilir. Yine analistlere göre BIST 100 endeksinde 1.120 puan direnç, 1.090 puan ise destek konumunda.

Türkiye’de yurt içi piyasalar bugün saat 17.30’da açıklanacak olan Türkiye, merkezi yönetim borç stoku verilerini de takip edecek.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner