Yükleniyor...

Türkiye’deki Kripto Para Yasağının Perde Arkasında Neler Yaşandı?

Dünya Gazetesi’nden Barış Erkaya, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 16 Nisan Cuma günü gece yarısı Resmi Gazete’de yayınlanan kripto para düzenlemesinin arka planını araştırdı

tcmb tr

Dünya Gazetesi’nden Barış Erkaya, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 16 Nisan Cuma günü gece yarısı Resmi Gazete’de yayınlanan kripto para düzenlemesinin arka planını araştırdı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Kulis bilgilerini paylaşan Erkaya, bu yasağın arkasında neler yaşandığını anlatmaya çalıştı. Biz de bu yazıdaki önemli detayları sizler için özetledik.

Çıkış Noktası Paycell mi?

İddialara göre kimsenin beklemediği bu düzenlemenin çıkış noktası Turkcell’in ödeme kanalı Paycell’in kripto paralarla ödemenin önünü açması. Turkcell gibi Türkiye’nin önemli bir kuruluşunun Merkez Bankası’na danışmadan böyle bir ürün geliştirmesinin rahatsızlığa yol açtığı iddia ediliyor. Yine kulis bilgilerine göre TCMB, Turkcell’in bu adımının ardından farklı kuruluşların da benzer ürün geliştirildiğine yönelik haber alması üzerine bu düzenlemeyi gündemine aldı.

İddialara göre ilk etapta sadece kripto paralarla ödeme yasağı vardı. Fakat daha sonra borsalara para transferi yasağı da düzenlemeye eklendi.

Koordinasyon Biriminin Haberi Olmadı

İddialara göre TCMB, SPK, BDDK, Merkez Bankası gibi düzenleyici kurumların ve hükümetin kripto para politikalarını ve çalışmalarını koordine eden MASAK’ın da koordinasyon biriminin de kripto para yönetmeliğinden haberi yoktu.

BDDK’nın Gündeminde Yasak yok

İddiaya göre Merkez Bankası’nın bu kararı BDDK gibi düzenleyici kurumların da bilgisi ve onayı olmadan alındı. İnsanlar benzer bir yasağın bankalara gelip gelmeyeceğini de merak ediyor. Ama edinilen bilgilere göre BDDK’nın gündeminde bu tür bir yasak bulunmuyor.  Zaten böyle bir yasağın gündemde olması tehlikeli olurdu. Çünkü fiilen Türkiye’de kripto paraların yasaklanması anlamına geliyor.


Üyelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinize duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x