Yükleniyor...

Türkiye’nin Dijital Para Altyapı Çalışmaları, Kripto Paralar ve Düzenleme Konusu

Daha önce de duyurduğumuz gibi Ekonomi Reform Paketi'ne ilişkin takvim kapsamında, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yıl sonuna kadar dijital para ile ilgili altyapı çalışmalarını tamamlayacağını açıklamıştı.

history meaning turkish flag

Daha önce de duyurduğumuz gibi Ekonomi Reform Paketi’ne ilişkin takvim kapsamında, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yıl sonuna kadar dijital para ile ilgili altyapı çalışmalarını tamamlayacağını açıklamıştı.

Bu kapsama Anadolu Ajansı’na (AA) açıklamalarda bulunan İstanbul Ticaret Üniversitesi İşletme Fakültesi Finans ve Bankacılık Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayben Koy, Merkez Bankası Dijital Parası (CBDC) projelerinin özellikle son zamanlarda tüm dünyada hız kazandığını söyledi. Koy, şu ifadeleri kullandı:

“Geçmişte kripto paralara yönelik kısıtlamalar ön plandayken, günümüzde aynı teknolojiyi kullanan CBDC’lerin gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomilerce hızlıca projelendirildiği görülüyor.”

Koy, tüm dünyada bu çalışmaların hız kazanmasına atıfta bulunarak TCMB ve Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi’nin bu konudaki süreci hızlı bir şekilde tamamlama hedeflerinin gerekli ve doğru bir adım olduğunu vurguladı. Koy, şöyle konuştu:

“Türkiye’de kamunun finans sektöründe blokzincir teknolojisinin kullanımına yönelik adımları yeni değil. Diğer yandan uluslararası rekabet, bu alanda çalışmaların hız kazanmasını önemli hale getiriyor. Bu çalışmaların Cumhurbaşkanlığınca da dile getirilerek desteklenmesini önemli, gerekli ve yerinde buluyorum.”

Düzenleme Vurgusu

Koy, CBDC’ler dışında ayrıca kripto para ve ödeme sistemleri açısından mevzuatta düzenlemeye ihtiyaç olduğunu da söyledi. Konuyla ilgili Koy, şu açıklamaları yaptı:

“Visa, Mastercard ve Paypal’ın ödeme sistemlerinde kripto para kullanımına yönelik yapmış oldukları açıklamalar ve aldıkları destekleyici kararlar, düzenlemelerin kaçınılmaz olduğunu gösteriyor. Her geçen gün blokzincir teknolojisinde yeni kripto paraların işlem görmeye başlıyor olması ve yatırımcıların yoğun ilgisi bu ihtiyacın diğer bir boyutu.”

Koy hem bankalar hem de hesaplarında kripto para bulunduran işletmelerle alakalı olarak da şunları söyledi:

“Hesaplarında kripto para bulunduran işletmelerin muhasebe süreçleri ise ayrı bir tartışma konusu. Özetle, mevzuatta gereken düzenlemeler çok yönlü olarak hayata geçirilmeli. Yalnızca yatırım, vergi gibi konularla sınırlı olmamalı. Kripto para piyasasındaki fiyat ve hacim yönünden gelişmeler, piyasanın hızlanarak büyüdüğünü gösteriyor. CBDC projeleri, ödeme hizmeti sağlayıcı kurumların açıklamaları gibi çok sayıda gelişme bu piyasaları olumlu etkiliyor. Fiyat hareketlerindeki oynaklık, yatırımınızın bir gecede katlanabileceği gibi, kaybolabileceği anlamına da geliyor. Yatırımcılar, birikimlerinin tamamını bu riskli araçlara yönlendirmemeli ve gelecekte sınırlı sayıda kripto para biriminin ödeme sistemlerinde yer alacağı beklentisi göz ardı edilmemeli.”

Erdamar: Ülkemizin Adımları Önemli

Bahçeşehir Üniversitesi Blockchain Araştırma Uygulama Merkezi Direktörü Dr. Bora Erdamar ise dijital para çalışmalarının başlamasının önemli olduğuna vurgu yaptı:

“Ülkemiz adına kripto paralar ile dijital para ekosistemlerine entegrasyonun stratejik bir yol haritası ile sağlanmasının ve bu alanda kendi projelerimizin hayata geçirilmesinin ne kadar önemli olduğunu önümüzdeki yıllarda daha da iyi anlayacağız. Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi tarafından koordine edilen, İstanbul’un bir teknoloji ve finans üssü olmasına yönelik çalışmalar, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi ve TCMB ile sürdürülen dijital para projesi, ülkemizin finansal istikrarı ve finansal hürriyeti açısından son derece kritik. Öte yandan, dijital euro için en az 4 yıl sonrası hedeflenmişken, dijital TL için de konunun aceleye getirilmeden dünyadaki örneklerinin iyi analiz edilerek ele alınmasını bu alandaki potansiyelin tümüyle hayata geçirilmesi açısından çok önemli buluyorum.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner