Yükleniyor...

Türkiye’nin Dijital Parası 2022 Yılında Kullanıma Sunulabilir

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, dijital TL çalışmaları hakkında detay verdi.

dijital TL

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, dijital TL çalışmaları hakkında detay verdi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Sabah’ta yer alan bir habere göre Türkiye dijital TL’yi görücüye çıkarmaya hazırlanıyor. TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, ticarette ve alışverişte kullanılabilecek olan dijital para çalışmalarının yoğun bir biçimde sürdüğünü ifade ederek Eylül ayında pilot uygulamanın başlayacağını duyurmuştu.

Konuyla alakalı detaylar da ortaya çıktı. Pilot uygulamaların bu yıl başarılı olması halinde 2022 yılında Türkiye kendi dijital parasını kullanıma çıkaracak. Pilot uygulamayla beraber dijital paranın gerçek hayatta nasıl kullanılacağı analiz edilecek, denemeler yapılacak.

Dijital TL Detayları

TCMB ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin beraber yürüttüğü çalışmalar kapsamında, dijital saranın altyapısı netleştiriliyor. Şu anda ekonomik, hukuki ve teknolojik alt yapı konusunda incelemeler devam ediyor. Hatırlarsınız Kavcıoğlu, bundan önce eylül ayında bir pilot uygulama başlatacaklarını söylemişti.

Merkez Bankası şu anda yaptığı çalışma kapsamında dijital paranın kullanımı konusunda farklı senaryoları test ediyor. Merkez Bankası’nda dijital para, blockchain gibi birçok farklı boyutta araştırma yürütebilme adına önceki yıl İnovasyon Genel Müdürlüğü kurulmuştu.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x