Yükleniyor...
Sponsored

Türkler En Çok Hangi Kripto Varlıkları Tercih Ediyor?

Türkler Hangi Kripto Varlıkları Tercih Ediyor?

Türkler Hangi Kripto Varlıkları Tercih Ediyor?

Araştırma sonuçlarına bakıldığında ülkemizdeki yatırımcıların 2 tür alım-satım platformu kullandığı ortaya çıkıyor. Bu platformlardan ilki Türkiye merkezli olan yerel kripto para borsaları iken ikinci ise küresel merkezi ve merkeziyetsiz borsalar. Türk yatırımcıların tercih ettiği kripto varlıklara baktığımızda onlar da ikiye ayrılıyor. Bir kısım  meme tokenlere ilgi gösterirken bir kısım da yüksek riskli ve yüksek kazanç getirebilecek tokenlere ilgi gösteriyor. Hatırlarsanız geçtiğimiz sene Dogecoin ve Shiba Inu sürekli Twitter’ın TT listesindeydi. Buradan yola çıkarak hızlı ve kolay para kazanılabilecek seçenekleri tercih ettiğimiz söylenebilir. Bir de bol sıfırlı tokenler var. Bu bol sıfırlı tokenleri de spekülatif hareketleri sebebiyle seviyoruz. Hatta birçok yatırımcımız bol sıfırlı kripto paraların 1 dolara gideceği hayalini paylaşıyor. 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Coinmarketcap verilerine bakıldığında değişken olsa da ülkemizde en çok tercih edilen ve hacim üreten borsa Binance TR. Borsanın günlük olarak 3.8 milyar TL hacme ulaştığını söyleyebiliriz. En fazla işlem gören kripto varlıklara göz attığımızda ise Bitcoin’in birinci sırada olduğunu görüyoruz. İkinci sıraya baktığımızda ise ilginç bir veriyle karşılaşıyoruz. Türk yatırımcıların en çok işlem yaptığı ikinci kripto varlık Terra Classic. Terra’da yaşanan olayları birçoğunuz biliyorsunuz daha önceki videolarımızda da değinmiştik. Terra’nın çöküşü sonrasında yaşanan ve hala devam eden soruşturmalar bulunuyor. Buradan da gördüğümüz üzere risk almayı seven yatırımcı sayımızın çok olduğunu söyleyebiliriz. 21milyon.com’un yayınladığı verilere göre en çok yatırım yapılan ilk 10 kripto para arasında Quant bulunuyor. Quant ise ayı piyasasında iyi kazanç getirdiği için Türk yatırımcılar bu varlığı güvenli limanı olarak görüyor. 

Küresel Yatırımcıların Tercihleri Neler? 

Küresel kripto para borsalarında en çok ilgi gören altcoinlere göz atacak olursak 10 varlığın bulunduğu listenin başında Bitcoin, Ethereum ve Tether geliyor. Sonrasında ise USD coin, XRP, Solana, BNB, Cardano ve Polygon bulunuyor. Burada en çok dikkatimizi çeken ise Terra Classic ve Quant gibi varlıkların bu listede yer almıyor olması. Küresel çaptaki yatırımcıların bizler kadar risk sevmediği ortada. 


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x