Yükleniyor...

Twitter, Apple’ın 2,5 Milyar Dolarlık Bitcoin Aldığı Söylentileri İle Dolup Taştı, Peki Apple BTC Aldı mı?

Crypto Twitter, Apple'ın yakında milyarlarca dolarlık bir Bitcoin (BTC) satın alımını açıklayacağına dair dedikoduyla doldu taştı.

apple bitcoin aldi

Crypto Twitter, Apple’ın yakında milyarlarca dolarlık bir Bitcoin (BTC) satın alımını açıklayacağına dair dedikoduyla doldu taştı. Örneğin, tanınan isimlerden Galaxy Trading bu söylentiyi en çok konuşan birçok kişiden biri. Rakamın 2 milyar dolardan fazla olduğunu dahi söylüyorlar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ChainLeak’in CEO’su Joshuwa Roomsburg ise satın alma tutarını 2,5 milyar dolar olarak söyledi. Roomsburg, eğer söylenti doğruysa, olayı kutlamak için bir iPhone satın alacağını da sözlerine ekledi.

Ancak Apple’ın Bitcoin ve kripto para birimiyle ilgili düzensiz geçmişini göz önüne alırsak bu söylentide herhangi bir gerçeklik payı var mı?

Şubat ayının başlarında Tesla, 1,5 milyar dolarlık BTC satın aldığını duyurduğunda, BTC %20 arttı. Bu olay, 65.000 dolarlık bir fiyat zirvesine ulaşmayla sonuçlanan bir yükseliş eğilimini harekete geçirdi. Beklentiler, Apple’ın Bitcoin satın aldığını açıklarsa benzer bir eğilimin olacağı yönünde. Ancak, doğruyu söylemek gerekirse, söylentiyi destekleyen her tweet kadar bir o kadar da saçmalık var.

OnChain Capital’in CEO’su Ran Neuner, bunun en azından yakın zamanda olmayacağını açıklayarak yanıt verdi. Benzer şekilde, @Flappening de Apple’ın Bitcoin satın alma ihtimalinin düşük olduğunu dile getiriyor.

“Olumsuz olasılıklar söz konusu olsaydı, Apple’ın 2,5 milyar değerinde #bitcoin satın alma şansında bundan bahsedendim.”

Konuyu tırmandıran DevOps Mühendisi Alexander Ross, Apple’ın çok fazla marka bilincine sahip olduğu ve tartışmalı bir şey yapma olasılığının düşük olduğu noktasını gündeme getirdi. Bitcoin yatırımının firma için çok uzak bir adım olabileceğini de sözlerine ekledi.

“Apple tartışmalı bir şey yapmaz. Marka bilincine sahipler. Bitcoin bu noktada marka değerlerine uymuyor. Hiçbir şeyi daha fazla sevmem ama bu onlar için çok asi bir hareket ve insanların bunu onlara karşı kullanmaları için çok fazla fırsat ortaya çıkarıyor.”

Buna rağmen, son söylentiler Apple’ı kripto yanlısı bir tutum sergilediği ihtimalini güçlendiriyor. Ancak bunun 2,5 milyar dolarlık bir yatırımı kapsayıp kapsamadığı başka bir konu.

Apple İş İlanları İle Kriptoya İlgi Gösteriyor

Mayıs ayı sonlarında Apple’ın “Alternatif Ödemeler” ile ilgilenen bir İş Geliştirme Müdürü için iş ilanı verdiğini gördü. İş için temel gereksinimlerden biri, kripto para birimi de dahil olmak üzere alternatif ödeme sağlayıcılarıyla beş yıldan fazla çalışma deneyimiydi:

“Dijital cüzdanlar, BNPL, Hızlı Ödemeler, kripto para birimi vb. gibi alternatif ödeme sağlayıcılarında veya bunlarla çalışma konusunda 5 yılı aşkın deneyim.”

2019’da Apple Pay Başkan Yardımcısı Jennifer Bailey, Apple’ın kripto para birimlerinin ilginç olduğunu düşündüğünü ve ilgiyle izlediklerini söyledi. Ancak, son iş ilanı dışında Apple, Bitcoin ve kripto para birimine yönelik herhangi bir olumlu hamlede bulunmadı.

RBC Sermaye Piyasaları Analisti Mitch Steves, Apple’ın Apple Pay Wallet’ta kripto para takas işlevini uygulayarak kripto para biriminden 40 milyar dolara kadar kazanç sağlayabileceğini tahmin ediyor.

“Apple’ın kurulum tabanı 1.5B’dir ve yalnızca 200 milyon kullanıcının işlem yapacağını varsaysak bile bu, Square’den 6.66 kat daha büyük. Bu nedenle, potansiyel gelir fırsatı yılda 40 milyar doları aşacaktır (%15 artan gelir fırsatı).”

Steves, bunun Apple marka araba üretmeye kıyasla daha güvenli bir hamle olduğunu söyledi.

Öte yandan Bitcoin, söylentilere herhangi olumlu bir tepki vermedi. BTC, yazının yazıldığı sırada 32.900 dolardan işlem görüyordu.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x