Yükleniyor...

Twitter Verilerine Göre Bitcoin’e Olan İlgi Düşüyor!

Bit Info Charts'ın verilerine göre, Bitcoin ile ilgili atılan tweet sayısı son 5 yılın en düşük seviyesinde.

Bitcoin Farkındalığı

Bit Info Charts’ın verilerine göre, Bitcoin ile ilgili atılan tweet sayısı son 5 yılın en düşük seviyesinde. Veriler dünyanın Bitcoin’e olan ilgisini yavaş yavaş kaybettiğini ortaya koyuyor. Peki gerçekten durum böyle mi?

Bitcoin İle İlgili Tweet'ler

Bitcoin’le ilgili atılan tweet sayısı konusunda Revin Rooke şunları söylüyor:

Dün Bitcoin ile ilgili 16.710 tweet atıldı, ancak 2015’te günlük yaklaşık 30 bin tweet atılıyordu. Dünya Bitcoin’i dikkate almıyor.

Rooke’nin iddialarının kısmen geçerliliği olsa da dünyanın Bitcoin’i dikkate aldığını gösteren birçok kanıt var. Gelin şimdi bunlara daha yakından bakalım.

Benzersiz Bitcoin Adresleri

Genel olarak tweet sayısının düşmesine rağmen aşağıdaki grafikte görüldüğü gibi benzersiz Bitcoin adreslerinin sayısı her geçen gün arttı.

Benzersiz Bitcoin Adresleri

Haberin hazırlandığı sırada ele alınan grafikte benzersiz Bitcoin adreslerinin sayısının günlük 529.636 seviyesindeydi.

Bitcoin fiyatı 2017 yılında 20.000 dolara yaklaştığında benzersiz Bitcoin adreslerinin sayısının tüm zamanların en yüksek seviyelere çıktığı grafikte açıkça görülüyor. Bitcoin fiyatının düşmesinden kısa bir süre sonra adreslerin sayısı da düştü. Yine de adreslerin sayısı Bitcoin fiyatının düşmesine ters bir şekilde hareket ediyor ve aslında her geçen gün artıyor.

Google Trends Verileri

Dünyanın Bitcoin’e olan ilgi duyduğunun bir diğer kanıtı Google Trends verilerinden görülebilir. Google Trends’e bakıldığında “Bitcoin” anahtar kelimesinin farklı zaman dilimlerinde son derece popüler bir konuma sahip. Tıpkı Bitcoin cüzdan sayısında olduğu gibi 2017’nin sonlarında “Bitcoin” anahtar kelimesinin Google’da yoğun bir şekilde aratıldığı görülüyor.

Google Trends Bitcoin

Bununla birlikte 2017 yılında Bitcoin fiyatının tüm zamanların en yüksek seviyesine yükselmesi Bitcoin’i ve Blockchain’inin geniş bir kesim tarafından farketilmesini sağladı. Daha önceleri sadece fiyatta bir rallinin yaşanması durumunda “Bitcoin” sorgularında artış görülürken artık Bitcoin sorgusu Google’da daha sık aratılıyor.

Ayrıca “Bitcoin Satın Al” sorgusu Bitcoin fiyatını takip ediyor. Bu da anahtar kelimeyi basit bir hareketli ortalamaya benzer bir gösterge haline getiriyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner