Yükleniyor...

Üç Büyük Sürüm Yolda: Cardano’nun 2023 Takvimi!

Cardano (ADA), geçtiğimiz yıllarda yerine getirilmeyen bazı vaatleri 2023 yılı içinde gerçekleştirebilir.

Uc Buyuk Surum Yolda Cardanonun 2023 Takvimi

Cardano (ADA), geçtiğimiz yıllarda yerine getirilmeyen bazı vaatleri 2023 yılı içinde gerçekleştirebilir.

En çalkantılı yıllardan birini geride bırakırken, projeler yeni yıl için hazırlıklarını sürdürüyor. Terra ve FTX gibi birçok çöküş senaryosu ve iflaslar 2022’de başroldeydi. Küresel ekonominin de etkisiyle birlikte kripto sektöründe bol dalgalı bir ayı piyasası yaşandı. Tüm bunların yanında proje gücüyle kendini güvenli bölgede tutmayı başaran Cardano vardı. Cardano yatırımcılarını 2023 yılında neler bekliyor?

Cardano Gelistiricisi Stablecoin Cikariyor

Cardano Stablecoin Projeleri

Stablecoin’lerin gelişi yeni olmasa da, istikrarlı bir varlık Cardano’nun merkeziyetsiz finans (DeFi) alanında önemli ölçüde büyümesine yardımcı olabileceğinden, ADA yatırımcılarının en büyük beklentilerinden birisi olarak öne çıkıyor.

2022’de birkaç Katman 1 projesi için görülen en büyük sorunlardan biri olmasına rağmen, bir stablecoin’in sabitliğini korumak kolay bir iş olmadığından, yatırımcılar bu yılın başında gerçekleşmesi gereken bu lansman konusunda kötümser olmaktan çok iyimserler.

Cardano ağında 2023’ün ilk çeyreği için iki stablecoin bekleniyor. Birincisi, ABD doları destekli bir varlık olacak olan merkezi stablecoin USDA. Paritesini korumak için fiat varlıkları kullanacak ve yine de ağ verimliliği gibi Cardano avantajlarından yararlanacak.

Beklenen bir diğer istikrarlı varlık ise Coti ile ortaklaşa geliştirilen bir token olan Djed. Stablecoin, Cardano’nun akıllı sözleşme tasarımı sayesinde dolara olan sabitliğini koruyacak. Bu sabitlemeyi sürdürmek için Djed, madenciliğini yapacağı bir temel para rezervine sahip olacak ve dalgalanmaları kontrol altına almak için diğer istikrarlı varlıkları ve rezerv para birimlerini yakacak.

cardano hydra 2023

Hydra, Katman 2 Ölçeklenebilirlik Çözümü

Cardano, 2022 yılında Vasil hard fork‘u aracılığıyla ağ ölçeklenebilirliğine doğru büyük bir adım attı.

Cardano bu alanda daha fazla gelişmeye oldukça ilgili yaklaşıyor. Bir Katman 2 ölçeklenebilirlik çözümü olan Hydra, düşük aktarım hızlarından vazgeçmeden düşük gecikme süresi ve yüksek verim yoluyla işlem hızını artırmayı amaçlıyor.

Ailenin ilk üyesi Hydra Head olacak. Bu üye, geliştiricilerin Cardano’nun üzerine karmaşık ve özel protokoller eklemesini sağlayacak. Charles Hoskinson’a göre, bu Hydra katmanı hızlı bitirme, mikro işlemler ve mikro-gorging gibi diğer şeyleri kolaylaştırabilir.

Cardano Kaç TL?

cardano 2023 oracle

Cardano’daki Oracle Hizmetleri

Beklentiler listesini tamamlayan son adım ise Cardano blokzincirindeki Oracle’lar. Bu yöntem oldukça önemli çünkü zincir içi ve zincir dışı verileri birbirine bağlıyor. Oracle büyümesine uygun bir örnek, bu yöntemi Ethereum’daki akıllı sözleşmelere sunmayı başaran ve gerçek potansiyellerine ulaşmalarına yardımcı olan Chainlink‘tir (LINK), bu da ADA ağının pazarda kabul görmesine yardımcı olabilir.

Oracle’lar için uygulama örnekleri arasında atomik takaslar, zincirler arası likidite havuzları ve karşılıklı olarak kabul edilen oracle verileriyle kararlaştırılan fiyatlandırma yer alıyor.

Altcoin piyasası, 2022 yılında Cardano’nun merkeziyetsiz oracle’ı Charli3 ile tanıştı. Eski oracle çözümlerinin aksine, ADA’nın ağ üzerindeki tasarımı esneklik ve ölçeklendirme sorunlarını ortadan kaldırıyor ve Cardano’nun 2023’teki bir sonraki oracle’ları için beklenen de tam olarak bu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner