Yükleniyor...

UCLA Profesöründen Kripto Piyasası için Korkutucu Tahmin

California Üniversitesi'nde (UCLA) profesör olan Scott Galloway, kriptonun önceki yıllara kıyasla 2019'da daha kötü bir yıl geçireceğine inanıyor.

Scott Galloway Kripto Piyasası

California Üniversitesi’nde (UCLA) profesör olan Scott Galloway, kriptonun önceki yıllara kıyasla 2019’da daha kötü bir yıl geçireceğine inanıyor. Galloway, bu yılki genel eğilim tahmininin bir parçası olarak önümüzdeki 12 ay içinde sanal gerçeklik (VR) ve kriptonun gerçek bir mücadele vereceği görüşünde.

Gelişmekte olan piyasaların ve teknolojilerin çoğu, döngüsel olarak hareket etme eğilimindedir ve belirli katalizörler tarafından minimal şekilde etkilenir. Bu nedenle, kripto piyasası çoğu sektördeki gelişmelerden ve haberlerden etkilenmez, çünkü dijital varlıkların değeri çoğunlukla kısa vadeli olaylardan ziyade duyarlılıkla hareket eder. 2018’de, kripto, VR, artırılmış gerçeklik (AR) ve yapay zeka (AI) benzeri pek çok gelişmekte olan sektör ilerleme ve pazar büyümesi açısından zayıf bir yıl geçirdi. Yeni teknolojilerin ve piyasaların kısa vadede büyük değişikliklere uğraması zor ve yatırımcılar kolayca sabırsızlanıyor.

VR, AR, AI ve kripto da 2018’den önce oldukça olumlu günler geçirdi. Bu durum dört sektördeki dijital varlıkların ve şirketlerin değerinde bir artışa yol açtı. Ancak, piyasaların değerlemesindeki artış kendi büyüme hızlarını doğru şekilde gösteremedi. Scott Galloway’in genel değerlendirmesi ise şu şekilde;

VR ve kripto daha da kötüye gidiyor. AI, sahte teknolojiler kadar yaşayamadı. 3D baskı küllerden yükseldi. Akıllı kameralar ise oldukça ilgili bir kategori haline geldi.

3D baskı, 2018’de 3D sistemler de dahil olmak üzere sektörün önde gelen şirketleri tarafından 2014’te büyük bir düzeltme yaşadığı için özellikle kötü bir yıl geçirdi. Yeni pazarlar döngüsel olarak hareket ettiğinden Galloway, 3D baskı pazarının önümüzdeki aylarda canlanabileceğini öne sürüyor.

Kripto Piyasası Farklı Olabilir

Galloway’ın değerlendirmesi doğru olsa da, kripto piyasası oldukça tuhaf bir yapıya sahip. Diğer sektörlerin aksine, birçok büyük ölçekli finansal kurum kripto para birimini sektöre adamış durumda. Fidelity, NYSE, ICE ve Nasdaq, varlık sınıfını destekleyen altyapının güçlendirilmesi için son birkaç ay içinde kripto para birimi alanında 5 projeye fon sağlayan birçok şirketten sadece birkaçı. Aralık ayında milyarder girişimci Jim Breyer, dünyanın en iyi bilgisayar bilim adamlarının Blockchain endüstrisine taşındığını ve akıllı yeteneklerin kriptolara akın ettiğini söyledi. Breyer konuşmalarına şu şekilde devam etti:

En iyi bilgisayar bilimcileri ve doktora derecesindeki öğrenciler Blockchain üzerinde çalışıyor. Çünkü onlar Blockchain’in ne anlama geldiğini biliyor ve ona çok büyük ilgi duyuyorlar. Dünyadaki en iyi ve en parlak teknolojisine karşı bahis yapmak istemezsiniz.

Kripto piyasasının 2019’da Bitcoin gibi çoğu kripto para biriminin ayı piyasasının son anına yaklaşmasıyla daha az değişken bir yıl geçirmesi bekleniyor. İlk iki çeyrekte, kripto para birimleri ABD doları karşısında değerlerinin daha fazlasını kaybedebilir, ancak analistler 2019’un ikinci yarısında piyasanın kademeli bir toparlanma aşaması başlatabileceğini öne sürüyorlar.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner