Yükleniyor...

Üçüncü Bitcoin Blok Ödülü Yarılanması Beklenenden Daha Erken Gerçekleşebilir

Güncel veriler, ortalama her 4 yılda bir veya 210.

Bitcoin Yarılanma Halving

Güncel veriler, ortalama her 4 yılda bir veya 210.000 blokta bir gerçekleşen ve 10 dakikada bir çıkarılan 1 blok için verilen ödül miktarının yarılanacağı etkinlik beklenenden daha erken gerçekleşeceğini gösteriyor.

Daha önce 28 Kasım 2019 ve 9 Temmuz 2016 gerçekleşen yarılanma etkinliğinin üçüncüsü Mayıs ayında gerçekleşecek ve  12.5 BTC olan blok ödülü 6.25 BTC’ye düşecek. Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto tarafından enflasyonu dengeleme amaçlı tasarlanan yarılanma, giderek hem madenciliğin zorlaşmasını hem de kazılarak çıkarılan Bitcoin miktarının azalmasını sağlıyor.

Tahmini olarak toplamda 32 yarılanmanın gerçekleşeceği bilinmektedir ve 32. yarılanma ile piyasaya daha fazla Bitcoin sürülmeyecek. Böylece Bitcoin daha az bulunan bir varlık haline gelecek ve değeri daha da artacak.

Normal şartlarda yarılanma, 10 dakikada 1 blok kazımıyla günde 144 blok ve 210.000 blokta bir gerçekleşiyor olmasından dolayı 4 yılda bir gerçekleşmektedir. Öte yandan bu süre hashrate yani madencilik aktivitesine bağlı olarak uzayabilir veya kısalabilir.  Madencilerin Bitcoin Blockchain algoritmasını çözmek için kullandıkları hesaplama gücünün miktarını ifade eden hashrate ne kadar fazlaysa ödül o kadar fazladır ve hashrate’in fazla olması nedeniyle çıkarılan blok sayısı da artmaktadır. Kısacası yüksek hashrate yarılanma tarihinin geriye çekilmesine neden olmaktadır.

2019’un ortalarındayken 20 Mayıs 2020’de gerçekleşmesi beklenen üçücü yarılanma 2019’un sonlarına doğru önce 17 Mayıs’a ardından 14 Mayıs’a sonrasında ise 3 Mayıs’a kadar geri çekilmişti ki son veriler, yarılanmaya kalan blok sayısının 14,317 olduğunu ve 12 Mayıs’ın son saatlerinde veya 13 Mayıs’ın ilk saatlerinde gerçekleşeceğini gösteriyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner