Yükleniyor...

Üçüncü Bitcoin Yarılanma Etkinliği için Fiyat Hedefi Kaç Dolar?

Daha önce iki kez yarılanma (halving) yaşanan Bitcoin'de üçüncü yarılanma 2020'nin Mayıs ayında yaşanacak.

Üçüncü Bitcoin Yarılanma Etkinliği için Fiyat Hedefi Kaç Dolar

Daha önce iki kez yarılanma (halving) yaşanan Bitcoin’de üçüncü yarılanma 2020’nin Mayıs ayında yaşanacak. Her ne kadar yarılanmalar öncesi kesin bir fiyat hedefinden bahsetmek mümkün olmasa da geçmiş yarılanma etkinlikleri bize bazı ipuçları sunuyor.

Bundan öceki iki yarılanma etkinliğinde Bitcoin fiyatının hep dar bir bölgeye sıkıştığı görülüyor. Analistlerin ortaya koyduğu S/F modeline göre 2020’deki yarılanma öncesinde Bitcoin fiyatı 14.000 dolar ile 20.000 dolar arasındaki bir yerde konuşlanacak. Bu modeldeki “S” dolaşımdaki Bitcoin sayısını temsil ederken, F ise bir yıl içinde kazılan (madenciliği yapılan) Bitcoin sayısını temsil ediyor. Şu anda dolaşımdaki Bitcoin sayısı 18 milyon ve geçen yıl kazılan Bitcoin sayısı 657 bin.

Mevcut durumda blok başına ödül miktarı 12.5 BTC iken yarılanma sonrası 6.25 BTC’ye düşecek. Geçtiğimiz ay 18 milyonuncu Bitcoin kazılmıştı. Günlük BTC kazımının 900’e kadar düşeceği hesaba katıldığında Bitcoin arzının önümüzdeki haftalarda iyice artması beklenebilir. Bu durum yarılanma öncesinde Bitcoin fiyatının artmasını baskılayabilir.

Tarihsel olarak bakıldığında her yarılanma öncesinde Bitcoin fiyatının küçük çaplı da olsa dalgalanmalar yaşandığı görülüyor. Son rallide 10.000 doların üzerine çıkan Bitcoin şu anda 8.730 dolardan el değiştiriyor. Bu tür dalgalanmalar Bitcoin yarılanması öncesinde analistlerin tutarlı bir öngörüde bulunmalarını zorlaştırıyor. Beklenmeyen iniş ve çıkışlar hem eğilimin yönünü değiştiriyor hem de S/F modeli baz alınarak oluşturulan tahminleri boşa çıkarıyor. Bu yüzden bir sonraki yarılanmaya 186 gün kala fiyatın nereye gideceği belirsizliğini koruyor.

Öte yandan Bitcoin fiyatı ile yarılanma etkinliği arasında hep pozitif bir korelasyon olduğu görülüyor. 2012 yılındaki yarılanma sonrasında Bitcoin fiyatı 10 kat artış gösterirken, 4 yıl sonrasındaki ikinci yarılanmada fiyat yüzde 400’lük bir artış kaydetti. Nitekim üçüncü yarılanma ile Bitcoin fiyatının 20.000 dolara çıkacağı öngörüsü şu an için pek mümkün gözükmüyor. En son Cadılar Bayramı’nda Bitcoin fiyatının 16.000 dolara çıkacağı iddia edilmişse de bu tahmin gerçeğe dönüşmemişti.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x