Yükleniyor...

Üçüncü Yarılanmadan Sonra Bitcoin Madenciliği Gelirleri 3.1 Milyar Dolar Düşebilir

Üçüncü Bitcoin blok ödülü yarılanmasına 3 ay 10 gün gibi bir süre kaldı ve kripto topluluğu bu büyük olay sonrası en büyük kripto paranın fiyatının ne yönde etkileyeceğini merak ediyor.

Üçüncü Bitcoin Blok Ödülü Yarılanması Halving

Üçüncü Bitcoin blok ödülü yarılanmasına 3 ay 10 gün gibi bir süre kaldı ve kripto topluluğu bu büyük olay sonrası en büyük kripto paranın fiyatının ne yönde etkileyeceğini merak ediyor. Bir süredir tartışmalar yarılanmanın fiyatlandığıyla ya da tam tersi yönde, fiyatlanmadığı üzerine yoğunlaşmış durumda.

Kripto para borsası Kraken’in yakın tarihli bir raporunda, önceki Bitcoin blok ödülü yarılanmaları analiz ediliyor ve 2020 yarılanmasına ilişkin tahminler sunuluyor.

Rapora göre, tarih boyunca yarılanmadan sonra büyük boğa koşularına tanık olundu. Raporda, önceki iki yarılanmadan 12-18 ay önce Bitcoin’in fiyatının 2 yıllık yükseliş trendine girdiği ve bunu zirveden yüzde 80’lik bir düşüş trendinin izlediği belirtiliyor.

Bitcoin 3. Yarılanma 2020

Yukarıdaki grafikte, ilk yarılanmadan ikinci yarılanmaya kadar nispi fiyat zirveleri gösteriyor. Kasım 2012’de gerçekleşen ilk yarılanma etkinliğinden sonra, fiyatın yarılanmadan neredeyse bir yıl sonra Aralık 2013’te bin 151 dolara ulaştığı görülebilir. Benzer şekilde, 2016’daki ikinci yarılanmadan neredeyse tam bir yıl sonra, 2017’nin sonlarında fiyatın 19 bin 499 dolara ulaştı.

Raporda, ayrıca Bitcoin’in fiyatının 9 bin 300 dolar civarında hareket etmesi koşuluyla, yarılanmadan sonra yıllık küresel Bitcoin’in madenciliği gelirlerinin 3.1 milyar dolar düşeceği ve ağın enflasyon oranının yüzde 3,7’den 1,8’e ineceğinin altı çiziliyor. Raporda Bitcoin ağının enflasyonuna ilişkin şu ifadeler yer alıyor:

Bitcoin’in kodu, toplam arzın 2140 yılında 21 milyon BTC’ye yaklaşana kadar aşağı yönlü bir enflasyon oranı öngörüyor fakat Bitcoin’in arzının yüzde 99’u 2032’ye kadar çıkarılmış olacak.

Analistler ve trader’lar, blok ödülü yarılanmasının fiyata etkisinin büyük tümüyle olumlu olacağını ve fiyatı yeni zirvelere taşıyacağını söylüyorlar. Sektörün ünlü isimleri de benzer görüşte. CoinShares CSO’su Meltem Demirors, Bitcoin’in fiyatının yarılanma sonrası yüksek ihtimalle yükseleceğini söyledi. Demirors gibi Galaxy Digital CEO’su Mike Novogratz da, yakın zaman önce verdiği röportajda, Mayıs ayında gerçekleşecek Bitcoin blok ödülü yarılanmasıyla 20 bin dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşma ve hatta aşma potansiyeline sahip olduğunu belirtti.

Öte yandan bazı analistler yaklaşan yarılanmanın Bitcoin’in fiyatını 90 dolar veya daha yüksek seviyelere çıkabileceğini düşünüyor. Fundstrat’ın kurucu ortağı Tom Lee, BTC’nin yarılanmadan sonra 2020’de yüzde 100 yapabileceğini belirtti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner