Yükleniyor...

Ukrayna Dijital Parası İçin Stellar’ı Seçti! XLM Daha da Yükselir mi?

Dünyanın en büyük 14.

ukrayna cbdc stellar xlm yukselis

Dünyanın en büyük 14. kripto para birimi olan Stellar, Avrupa ülkesi Ukrayna tarafından yakında çıkacak olan devlet destekli dijital para birimi için tercih edildi.

Ukrayna, bugün yaptığı basın açıklamasına göre, yaklaşan Merkez Bankası Dijital Para Birimi’ni (CBDC) Stellar blok zincirinde konuşlandıracak. Proje, ülkenin Dijital Dönüşüm Bakanlığı ve Stellar Geliştirme Vakfı tarafından denetlenecek ve yürütülecek.

Bakan Yardımcısı Oleksandr Bornyakov, Ukrayna’nın CBDC’si ile birlikte ülkede daha geniş kripto para ekosisteminin gelişimini kolaylaştırma amacıyla bu ortaklığın yapıldığını duyurdu:

“İşbirliği, Ukrayna ulusal dijital para birimi altyapısının geliştirilmesine katkıda bulunacaktır.”

Proje için iki kritik gündem olacak: Ukrayna’da stablecoin’in dolaşımının uygulanması ve düzenlenmesi; Ukrayna Merkez Bankası’nın dijital para birimini geliştirilmesinin kolaylaştırılması. Mutabakat daha önce imzalanmış fakat duyurusu bugün yapıldı.

Çalışmalar 2017’den Bu Yana Sürüyor

Bornyakov, hareketin dünyadaki birçok merkez bankasının ya kendi CBDC projelerini değerlendirdiği ya da zaten dijital para protokollerini test ettiği için geldiğini söyledi. Bu ülkeler arasında, bu tür araçların geliştirilmesi ve test edilmesiyle ilgili 2020 yılında ilerleme kaydeden Çin, Japonya, Singapur ve Fransa bulunmaktadır.

Bakan, Ukrayna Merkez Bankası’nın 2017’den beri CBDC uygulama olasılığını araştırdığını belirtti ve ekledi:

“Bakanlık olarak, ülkemizin Doğu Avrupa finans piyasasında teknolojik yeniliklere ve rekabet gücüne adaptasyonunu sağlamayı amaçlıyoruz.”

Stellar da Twitter üzerinden resmi olarak Ukrayna ile yaptığı işbirliğini takipçilerine duyurdu.

XLM Yükselişe Geçti

Stellar’ın kripto para birimi XLM, bu haberin ardından deyim yerindeyse uçuşa geçti. CoinMarketCap verilerine göre kripto para birimi son 24 saatte %20 oranında yükseliş yaşadı.

Yerli analistlerden Tarık Eroğlu ise attığı bir tweet’le XLM’de yükselişin devam edebileceğini açıkladı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x