Yükleniyor...

Ukrayna’da Kripto Para Kazançlarında Vergi Beyanında Bulunma Dönemi Başladı

Ukrayna'da faaliyet gösteren Ulusal Yolsuzluğun Önlenmesi Ajansı olarak bilinen NAPC, gelir beyanında bulunmak zorunlu olan kişilerden, kendisine veya ailesine ait kripto varlıklarıda beyannamelerine eklemelerini istedi.

Ekran Resmi 2020 03 03 17.15.37

Ukrayna’da faaliyet gösteren Ulusal Yolsuzluğun Önlenmesi Ajansı olarak bilinen NAPC, gelir beyanında bulunmak zorunlu olan kişilerden, kendisine veya ailesine ait kripto varlıklarıda beyannamelerine eklemelerini istedi.

Gelir beyannamesinde bulunmak zorunda olan vergi mükellefleri, kripto varlığın ne zaman alındığı, kime ait olduğu, kaç adet olduğu, alış maliyeti ve beyan verildiği zamanki toplam değeri gibi soruların da cevaplanması gerekiyor. Beyannamede bulunurkende de toplam varlığın Ukrayna para birimi olan Grivna’ya dönüştürülmesi gerekiyor. Bu dönüşüm işlemi de Ukrayna Merkez Bankası tarafından sağlanan döviz kurları baz alınarak yapılmalı.

Kripto kullanımının yasal olduğu Ukrayna’da politikacılar, ülke dışından gelire sahip olanlar ve herhangi bir kaydı bulunmayan serbest meslek gelirine sahip kişiler gelir beyanında bulunuyor. 2020 gelir beyannamesi 30 Nisan’dan önce yapılmak zorunda.

NAPC’nin daha önce yayınladığı bilgilere göre Ukrayna’da politikacılar arasında kripto varlıkların oldukça rağbet görüldüğü biliniyor. Yayımlanan bir rapora göre örnek vermek gerekirse, Milletvekili Dmitry Golubov, 2016 yılının sonunda açıkladığına göre 4.376 BTC sahibi. Bu Bitcoin’lerin toplam değeri yazım itibari ile 38 milyon dolardan daha fazla.

Odessa Bölgesi Konsey Başkanı Anatoly Urbansky 4.256 BTC sahibi olduğunu açıklarken, Ukrayna’nın en zengin politikacılarından birisi olan Odessa Milletvekili Dmirty Palpatin, 15.286 BTC sahibi olduğunu bildirdi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x