Yükleniyor...

Ukrayna, Mevcut Kanunlar Işığında Bitcoin’e Düzenleme Getirecek

Ukrayna tabanlı haber kanalı AIN.

Ukrayna tabanlı haber kanalı AIN.UA, Ulusal Ukrayna Bankası’nın (the National Bank of Ukraine) Bitcoin topluluğu hakkındaki yasal düzenlemeyi tartıştığını belirtti.

Ulusal Ukrayna Bankası’nın açıklamasına göre, Bitcoin ödeme sistemleri ve ödeme altyapıları, elektronik para yönetimi ile ilgili yasalar gereği hükümet tarafından onaylanmalıdır. (Aşağıda yasalar ile ilgili açıklama mevcut)

Rusya’nın Bitcoin’i yasaklamasından sonra, Ukrayna’nın Bitcoin’le ilgili düzenlemeler yapması, oldukça ilgi çekici oldu. Ukrayna hükümeti, Bitcoin’e bu düzenlemeleri getirerek daha Avrupaî bir yaklaşımda bulunduklarını ve Bitcoin adaptasyonunun mevcut düzenlemeler ile daha iyi gerçekleşeceğini belirtti.

Yasalar İle İlgili

Rusya ve Çin gibi ülkelerin daha öncelerde getirdiği yasaklamalara rağmen, Avrupa ülkeleri Bitcoin için bazı düzenlemeler uygulamaya koymaya çalışarak -çoğu Bitcoin yandaşı, düzenlemeler için mevcut yasalar yerine, özelleştirilmiş kanunlar çıkartılmasını öngörüyor- Bitcoin adaptasyonunu sağlamaya çalışıyorlar.

AIN.UA haber ajansının NBU’dan elde ettiği bilgiye göre,

Kanunlardaki 9.Madde uyarınca: Bitcoin girişimlerinin hizmet verebilmek ve mevcut yasalara uygunluğunun belirlenmesi için, öncelikle hükümetin onayından geçmeleri gerekmektedir.

Madde 9’da ayrıca Bitcoin ödeme servislerinden şunlar da talep edilmektedir.

– Servis başarısız olduğunda, uygulanacak prosedürlerin önceden provası.

– Üyelerin isteklerini karşılamak amacıyla organizasyon altyapısının ve resmî kanalların kurulması.

– Müşteri güvenliği için, para transferi konusunda müşteriye bilgi sunulması.

Ukrayna, mevcut yasalar ile düzenlemeler getirmesinden sonra, halk dijital para birimlerinin riskleri ile ilgili uyarılarda bulundu. Böylece dijital para birimi ile ilgili uyarılarda bulunan Kıbrıs, Estonya, Yunanistan ve Kazakistan ülkelerinin arasına katılmış oldu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner