Yükleniyor...
Sponsored

Ukrayna, Rus Güçlerini Finanse Eden Kripto Cüzdanına El Koydu

Ukrayna Güvenlik Servisi (SSU), ülkedeki Rus askerlerini finanse etmek için kullanılan bir kripto para cüzdanına el koydu ve bloke etti.

Ukrayna Rus Guclerini Finanse Eden Kripto Cuzdanina El Koydu

Ukrayna Güvenlik Servisi (SSU), ülkedeki Rus askerlerini finanse etmek için kullanılan bir kripto para cüzdanına el koydu ve bloke etti. 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Geçtiğimiz günlerde yapılan bir basın açıklamasına göre, SSU ilk kez Rus ordusu için para toplayan Rus vatandaşlarının kripto cüzdanlarını bloke edecek bir mekanizma uyguladı. SSU, itirafçı olan bir Rus’u tutukladı ve 19.500 dolar değerinde kripto para bulunduran kripto cüzdanını bloke etti. 

Ukrayna Bloke Mekanizmasını İlk Defa Uyguladı

Güvenlik servisi tarafından toplanan kanıtlar ve isimsiz yabancı kripto şirketlerinin yardımı nedeniyle tutuklamanın mümkün olduğunu iddia ediyorlar. SSU ayrıca, kimliği belirsiz Rus vatandaşının kripto bağışlarının önemli bir bölümünü Luhansk ve Donetsk Halk Cumhuriyeti‘nin ayrılıkçı savaşçıları için askeri teçhizat satın almaya kullandığını da belirtiyor. SSU, “Ukrayna’daki savaşa sponsor olan diğer Rus ‘gönüllüleri’ benzer bir akıbetin beklediği” şeklinde uyardı. Çatışmanın her iki tarafı da askeri çabalarına yardımcı olmak için kripto bağışlarına güveniyor. 17 Ağustos’ta Ukrayna, savaş malzemeleri için 54 milyon ABD doları değerinde kripto bağışını harcamıştı.

Bir Chainalysis raporuna göre, savaşın diğer tarafında, 54 Rusya yanlısı grup, Temmuz ayı sonuna kadar, çoğunlukla Bitcoin ve Ethereum olmak üzere 2,2 milyon doların üzerinde kripto bağışı aldı. Rusya ayrıca Nisan 2022’den bu yana kripto karıştırıcılara rekor düzeyde fon gönderiyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x