Yükleniyor...

Ukrayna’dan CBDC için Yeni Plan

Ukrayna Merkez Bankası, kripto ticareti, ihracı ve diğer işlemleri kolaylaştırabilecek Ukrayna Grivnası'nın dijital versiyonunu çıkarmayı hedefliyor.

Ukraynadan CBDC icin Yeni Plan

Ukrayna Merkez Bankası, kripto ticareti, ihracı ve diğer işlemleri kolaylaştırabilecek Ukrayna Grivnası’nın dijital versiyonunu çıkarmayı hedefliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Ukrayna 2017’den bu yana bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çıkarma arayışında. Temmuz 2021’de Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, merkez bankasının nakit veya elektronik para ile aynı kategoride gruplandırılabilecek bir CBDC çıkarmasına izin verecek bir yasa tasarısını imzaladı. Geçtiğimiz Aralık ayında, ülkenin en eski ticari bankalarından biri olan Tascombank, Stellar ağı üzerine inşa edilmiş bir elektronik Grivnayı test etme planlarını açıkladı.

Ukrayna, CBDC Çalışmalarını Sürdürüyor

Ukrayna Merkez Bankası, gelecekteki elektronik Grivna için olası kullanım alanları olarak perakende ödemeleri, kripto ticareti ve sınır ötesi işlemleri incelediğini açıkladı.

Pazartesi günü yayınlanan resmi basın açıklamasına göre, merkez bankası ülkenin egemen para birimi Grivna’nın elektronik versiyonuna ilişkin vizyonunu bankalar, bankacılık dışı finans kurumları ve kripto piyasası temsilcileriyle görüştü.

cbdc

Raporda, şu kelimelere yer verildi:

“E-hryvnia, Ukrayna’daki kripto piyasası için niteliksel altyapı gelişiminin temel unsurlarından biri haline gelebilir. Aynı zamanda, Merkez Bankası, dünyadaki çoğu merkez bankası gibi, kendi dijital para birimini çıkarma konusuna dikkatle ve özellikle de bunun devletin mali sistemi üzerindeki potansiyel etkisini dikkate alarak yaklaşacaktır.”


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x