Yükleniyor...

Uniswap Platformu Geçici Olarak Erişime Kapandığını Duyurdu

Kripto para dünyasının en önemli ve popüler merkeziyetsiz finans (DeFi) platformu Uniswap, kısa bir süreliğine kapandığını Twitter üzerinden duyurdu

uniswap erisim

Kripto para dünyasının en önemli ve popüler merkeziyetsiz finans (DeFi) platformu Uniswap, kısa bir süreliğine kapandığını Twitter üzerinden duyurdu. Uniswap ekibi, sorunun kaynağının IPES gateaway olduğunu dile getirdi. Uniswap bu duyuruyu yaparken aynı zamanda DeFi’ın ne kadar önemli olduğunu da hatırlatmaktan geri kalmadı.

DeFi ve CeFi Farkı Ortaya Çıktı!

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Uniswap, geçici olarak erişime kapatılacağını duyururken aynı zamanda, DeFi’ı da övdü. Uniswap, CeFi çöktüğünde ona erişmenin hiçbir yolu olmadığını fakat, DeFi’da sorun olduğu zaman kullanıcılar farklı yollarla platforma erişim sağlarken aynı zamanda işlem dahi yapabildiklerini duyurdu:

“CeFi çöktüğünde, ona erişmenin hiçbir bir yolu yoktur. DeFi’da ise bir başarısızlık noktası yoktur. Kesinti yoktur.”

Kısacası şu anda kullanıcılar farklı IPFS gateaway aracılığıyla ve yerel sunucular sayesinde borsaya erişim sağlayıp, işlem sürdürebiliyorlar.

Likidite Havuzları Kapanacak

Öte yandan önceki gün Uniswap’teki dört Ethereum tabanlı likidite havuzunun 17 Kasım’da kapanacağı duyurusu yapılmıştı. Uniswap topluluğu konuyu tartışmak için bir çağrı yaptı ve toplantı yapıldı. Toplantıda Uniswap likidite havuzlarının genişletilmesi veya yeni bir havuz uygulamasına geçiş gibi konularda mutabakata varılamadı.

Uniswap, 4 Ethereum tabanlı likidite havuzu çalıştırır. Bu havuzlar 17 Eylül’de hizmete açıldı. Bildirildiğine göre, 17 Kasım’da kapanacak havuzlar nedeniyle, yatırımcılar UNI fiyatında bir düşüş ve 1,1 milyar dolarlık Ethereum’un Uniswap havuzlarından likiditenin çekilmesi ihtimalinden endişe duyuyor.

Kısacası, topluluğa göre Uniswap’te geçici erişim kısıtlamasından daha büyük bir sorun var gibi duruyor. Topluluk bu havuzların kapanacak olmasının fiyata etki etmesinden endişe duyuyor.


Üyelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinize duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x