Yükleniyor...

Uniswap Platformunun Kendi Token’ı Olan UNI Çılgınlığı Başladı!

Ethereum blok zincirinde en çok kullanılan merkeziyetsiz borsa olan Uniswap, 16 Eylül’de UNI adında bir yönetim token’ı yayınladı

uniswap platformunun kendi token i olan uni cilginligi basladi

Ethereum blok zincirinde en çok kullanılan merkeziyetsiz borsa olan Uniswap, 16 Eylül’de UNI adında bir yönetim token’ı yayınladı. Protokol, 1 Eylül’den önce borsayı kullanan her ETH adresine 400 UNI verdi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Token başına 3 dolarlık bir fiyatla, 400 UNI 1.200 dolar değerindedir ve bu da tesadüfen ABD teşvik çeki ile aynı miktardadır. Şu anda UNI, Binance’de son birkaç saat içinde hafif düşüşle 3,76 dolardan işlem görüyor.

UNI ilk piyasaya çıktığında 1,76 dolardan işlem gördü. Kullanıcıların UNI’lerini nerede sattığına bağlı olarak, 400 UNI 704 ila 1.464 dolar arasında değişecektir.

Uniswap yaptığı açıklamada; “Uniswap v1 veya v2 sözleşmelerini kullanan her adres 400 UNI talep edebilir. Buna yalnızca başarısız işlem gönderen yaklaşık 12.000 adres de dahildir – sizi seviyorum” dedi.

Binance, Coinbase Pro ve FTX, UNI’yi lansmanından bu yana beş saat içinde listeledi.

UNI Nedir ve Uniswap Neden Bir Yönetişim Token’ı Başlattı?

Uniswap ekibi uzun süre token’ı bir yönetim token’ı olarak planlanmış.

Uniswap gibi merkeziyetsiz bir protokol için bir yönetim token’ı çeşitli faydalar sağlayabilir. İki ana faydası vardır; protokolün halk tarafından yönetilmesine izin verir ve kazanılan tokenlarla projenin istikrarını güvence altına alır.

Bir proje bir yönetişim token’ı etrafında döndüğünde, token’ların sahipleri protokolün yörüngesini değiştirebilecek potansiyel olaylara oy verebilir. Bir yönetişim token’ı halka projenin yönünü belirleme yetkisi verir.

Uniswap ekibi, “Bağımsız olarak gelişen bir platformla son derece merkeziyetsiz finansal altyapı için ürün pazarına uygunluğunu kanıtlamış olan Uniswap, artık topluluk öncülüğündeki büyüme, gelişme ve kendi kendine sürdürülebilirlik için özellikle iyi bir konuma sahip” dedi.

Cryptofees.info’dan alınan verilere göre, Uniswap alım satımları her gün 1 milyon dolardan fazladır. Bu Bitcoin, Binance Coin, Monero ve Litecoin’den daha fazlası.

uni 1

Ethereum günde 4,25 milyon dolarlık ücret işliyor, bu da ücretlerin yaklaşık %25’inin Uniswap’ten geldiği anlamına geliyor.

Resmi UNI sürümü, token arzının %21,51’inin ekip üyelerine ve gelecekteki çalışanlara dağıtılacağını söylüyor. Token’lar 4 yıllık yetkilendirme ile kilitlendi, bu da takım üyelerinin token’ları yalnızca dört yıllık bir süre boyunca alabileceği anlamına geliyor. İstikrarlı bir tazminat sistemi, projenin uzun vadeli gelişimini dengeleyebilir.

Kripto Emre de Destekledi

Yerli kripto para topluluğundan Kripto Emre de UNI’yi destekleyerek; kendisinin de daha önce işlem yapması sebebiyle UNI token’larına sahip olacağını belirtti.

UNI Sürümünün Zamanlaması “Mükemmel” Ancak YFI Yaratıcısı Beğenmiyor

Yearn.finance protokolünün yaratıcısı Andre Cronje, UNI’nin lansmanı konusunda karışık hissettiğini söylüyor.

YFI, piyasaya sürüldükten birkaç ay sonra Ethereum’daki en büyük DeFi token’ı oldu. Şeffaf ve merkezi olmayan lansmanı, aktif bir topluluğun beğenisini kazandı.

Cronje, lansmanın mükemmel olduğunu söyledi. Beklenmedik, geçmişe dönük ve şeffaftı. Ancak geliştirici, lansmanın Uniswap’in potansiyel bir rakibi olan SushiSwap’e bir yanıt olduğunu düşündüğünü söyledi.

“UNI lansmanı hakkında ne desem bilemedim. Lansmanın kendisi mükemmel, sürpriz bir lansman ve geçmişe dönük. Bugünlerde yapılmalı ama lansmanın sadece SUSHI’ye bir yanıt olarak çıktığını hissediyorum. Başkalarının sizin için hız belirlemesine asla izin vermeyin, kendi hızınızda hareket edin” dedi.

İlk kez Ethereum’da merkeziyetsiz bir borsa, hacim olarak en iyi merkezi kripto para borsasını aştı.


Üyelik
Bildir
guest
1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
kazım
kazım
1 yıl önce

Merhabalar ben metamask cüzdanımı bağlamıştım uniswap’e fakat işlem yapıp yapmadığımı bilmiyorum eğer hediye kazanmış olma ihtimali varsa hesabı almaya uğraşacağım yardımcı olabilirmisiniz ?

0
Düşüncelerinize duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x