Yükleniyor...

Uniswap Trader’ları 7 Milyon Dolarlık Ethereum Ücreti Ödedi

Merkezi olmayan bir borsa olan Uniswap'da sağlanan verilere göre sadece geçtiğimiz ay yaklaşık 7 milyon dolarlık Ethereum Gas ücreti ödendi.

uniswap tuccarlari eth ucreti odedi

Merkezi olmayan bir borsa olan Uniswap’da sağlanan verilere göre sadece geçtiğimiz ay yaklaşık 7 milyon dolarlık Ethereum Gas ücreti ödendi.

Uniswap, ilk olarak yeni projeler, dolandırıcılar ve tüccarlar için tercih edilen merkezi olmayan borsa yani DEX olarak kullanıcıların hizmetine açıldı. İsteyen herkes 2018 yılında kurulan bu protokolde ERC20 tokenlerini listeleyebiliyor. Tabi ki bu durumda herhangi bir kontrol mekanizması olmadığı için, dolandırıcılık amaçlı birçok kripto para da listeleniyor ve mağdurların sayısı hız kesmeden artış gösteriyor.

ethereum gas ucretleriİlginç bir şekilde dalga amaçlı ya da tamamen ciddiyetsiz projeler bile, Uniswap üzerinden ciddi anlamda yatırım alabiliyorlar. Örneğin geçtiğimiz ay sözde deflasyonist proje Tendies’in yerel kripto parası TEND, yatırımcıların anlamsız bir şekilde akın etmesi ile birilikte tek bir gün içerisinde 7 milyon doların üzerine çıktı.

Bu arada ABD doları ile 1:1 bizde sabitlenen stabilcoin Tether, Ethereum’da en çok gas tüketen kripto para oldu. Kullanıcılar ücretler için 6.3 milyon doların üzerinde para harcaması gerçekleştirdi.

İlginç bir şekilde, üçüncü en büyük gas kullanıcısı ise, dolandırıcılık olarak adlandırılan, tartışmalı proje Forsage oldu. Proje, kısa bir süre önce saadet zinciri mantığı ile çalıştığı için Filipinler hükümetinin gözetimine girmişti.

DeFi sektörü, Temmuz ayından Ağustos ayına kadar %100’ün üzerinde etkileyici bir artış gösterdi. Son 24 saatte ise %6.7, geçtiğimiz hafta ile kıyaslandığında ise %2.98 gerileme yaşadı. Sektör hacmi olarak 5.08 milyar dolarlık bir seviyeye yükselen DeFi sektörü, toplam kripto para piyasasının %3.58’inden fazlasını temsil ediyor.

defi projelerDeFi (Merkeziyetsiz Finans) Nedir?

Merkezi olmayan (Decentralized) ve finans (Finance) kelimelerinin kısaltması olarak karşımıza çıkan “DeFi”, adından da anlaşılacağı gibi herhangi bir merkeze bağlı olmayan ve herhangi bir otoriteye ihtiyaç duymayan, blockchain ağları üzerine inşa edilmiş finansal sisteme verilen addır.

“Merkeziyetsiz Finans” kavramını daha detaylı olarak ele alırsak; herkesin kullanımına açık, açık kaynaklı, izne dayalı olmayan, bir otorite tarafından yönetilmeyen ve şeffaflık ilkesi üzerine kurulmuş bir ekosistem olarak adlandırabiliriz.

DeFi’ın en büyük avantajı kesinlikle sınır ötesi para gönderme kolaylığı diyebiliriz. Özellikle düzenli olarak yurt dışına para transferi yapan kişiler, hem yüksek komisyon oranlarına maruz kalıyorlar hem de birçok bürokratik engele takılıyorlar. Bu bürokratik engellerin başında ise ülkelerin uyguladıkları ambargolar yer alıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner