Yükleniyor...

Ünlü Analist: “Bitcoin’de Beklenen Yükseliş İçin, Önce Düşüş Gerekli”

Bitcoin (BTC) son birkaç aydır yatay işlem görüyor.

bitcoin trend 1

Bitcoin (BTC) son birkaç aydır yatay işlem görüyor. Şimdi ise farklı teknik kalıplar incelendiğinde, lider kripto para varlığının yükseliş trendine devam edip etmeyeceği; aşağı yönlü hareketine bağlı olarak gösteriliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bitcoin, kırılmanın nereye doğru olacağına dair her hangi bir işaret gelmeden dar bir aralıkta konsolide oluyor. Mayıs ayının başından bu yana, fiyat çoğunlukla 8.900 ve 10.000 dolar aralığı arasında sıkışmış durumda. Bu destek ve direnç seviyelerinin önemi nedeniyle, bu bölgeden ayrılmak BTC’nin eğiliminin yönünü belirleyen katalizör olacaktır. Bu gerçekleşene kadar, yatırımcılar aralığın yanlış tarafında sıkışmamak için beklemek zorunda.

Bitcoin etrafındaki belirsizliğe rağmen, TD sıralı göstergesi düşüş eğilimi için momentumun yavaş yavaş arttığını tahmin ediyor. Bu teknik endeks, ayında başında yeşil mumlar ile satış sinyali sundu. Bitcoin’in tarihi yükseliş trendine devam etmeden önce dört mum düzeltme öngörülüyor.

Popüler analist Wilyl Woo tarafından ortaya atılan bu senaryoya göre, Bitcoin yılbaşında yeni bir yükseliş döngüsüne girmeye hazırlanıyordu ancak Mart ayı ortalarında yaşanan ani çöküş ve küresel salgın sebebi ile bu gerçekleşmedi. Woo’nun, teknik bir modele dayanan görüşüne göre boğa piyasasına girilmeden önce tekrardan biri ayı piyasasının yaşanması şart.

Bu durumda, Bitcoin’in düşüş eğiliminin doğrulanabilmesi için fiyat önce 8.900 dolarlık destek seviyesinin altında düşmelidir. Bu fiyat seviyesi, hem %50 Fibonacci düzelme seviyesi hem de 50 haftalık hareketli ortalamaya ekstra bir güç kattığı için önemli bir engel teşkil ediyor.

BTC aşağı inerken, %61.9 ve %78.6 Fibonacci düzelme seviyelerinin bulunduğu 100 haftalık ve 200 haftalık hareketli ortalamalar etrafında yeni bir destek bulabilir. Bu duvar şu anda sırasıyla 7.700 dolar ve 6.100 dolar civarında seyrediyor.

Talepte yaşanacak önemli bir yükselişin düşüş eğilimini tehlikeye atabileceği ise bir gerçek. Ünlü analiste göre senaryosu gerçekleşirse, yaşanılacak olan düşüşün ardından Bitcoin, önce 10.000 dolar seviyesine daha sonra ise 11.500 dolar ve 13.800 dolar seviyesini test edecek.