Yükleniyor...

Ünlü Analiste Göre Madencilikte “Bitmain” Dönemi Kapandı

Kripto para analisti ve yatırımcı Tuur Demeester, bir zamanlar piyasada neredeyse tekele sahip olan Pekin merkezli madencilik üreticisi Bitmain döneminin gerçek anlamda bittiğini açıkladı.

unlu analist madencilikte bitmain doneminin kapnadigini belirtti

Kripto para analisti ve yatırımcı Tuur Demeester, bir zamanlar piyasada neredeyse tekele sahip olan Pekin merkezli madencilik üreticisi Bitmain döneminin gerçek anlamda bittiğini açıkladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Ayrıca başka herhangi bir Bitcoin madencilik şirketinin gelecekte Bitmain’in ulaştığı hakimiyet seviyesine ulaşmasını beklemiyor.

Madencilik endüstrisinde özellikle cihazların metalaştırılması nedeni ile herhangi bir Bitcoin madencilik şirketinin, Bitmain’in daha önce yaptığı gibi pazara hakim olmasını ve bu hakimiyet sebebi ile piyasayı tehdit edebilmesi beklenmiyor.

Kripto Piyasasının En Büyük Şirketinin Çöküşü

Temmuz 2018’de tüm pazarın %80’inden fazlasını oluşturan Bitmain, ABD’de kişi başına en fazla milyardere sahip olan Silikon Vadisi’nin kalbi San Jose’de 20.000 metrekarelik bir ofiste işleyişini sürdürüyordu. Aslen Pekin merkezli olan şirket, Hong Kong’da bir halka arz yapmaya karar verdi ve en büyük destekçileri tarafından bu hamlesine karşı çıkıldı. Sonuç olarak bu tartışmalar devam ederken, 2018 yılının üçüncü çeyreğinde Bitcoin’in büyük değer kaybına uğraması ile birlikte şirket de aynı oranda etkilendi.

2020 yılına kadar, madencilik sektöründe tekel konumunda yer alan Bitmain, rakiplerine ayak uyduramayarak gerilemeye başladı ve pazardaki payı da bu oranda azaldı. Şimdilik Bitmain’in Antminer S9 cihazı en çok kullanılan madencilik ekipmanları arasında yer alsa da, özellikle gerçekleşen son yarılanma ile birlikte bu model de eski konuma geldi. Hali hazırda Bitcoin’in toplam hashrate’i de %30 civarında düştüğü için şirketi daha zor günler bekliyor denilebilir.

Madencilik havuzu F2Pool’un Küresel İş Direktörü Thomas Heller, Çinli madencilik donanım üreticisi MicroTB’nin Bitmain’i çoktan geçtiğini belirtiyor. MicroBT’nin ürün kalitesi, müşteri desteği gibi sebeplerden dolayı madencilerin bu ekipmanları artık daha fazla tercih etmeye başladığını ve Bitmain’in eski şöhretli günlerinden eser kalmadığını belirtti.