Yükleniyor...

Ünlü Araştırmacı Apple Pay ile Bitcoin Lightning Network’ü Karşılaştırdı

Sosyal medyada Pomp olarak da bilinen Morgan Creek Digital Assets kurucu ortağı Anthony Pompliano, bir kredi kartı ve Bitcoin Lightning Network ile yapılan işlemlerin sürelerinin karşılaştırmasını istedi.

Bitcoin Lightning Network

Sosyal medyada Pomp olarak da bilinen Morgan Creek Digital Assets kurucu ortağı Anthony Pompliano, bir kredi kartı ve Bitcoin Lightning Network ile yapılan işlemlerin sürelerinin karşılaştırmasını istedi. Bitcoin analisti ve savunucusu olan JP Thor bu isteğe cevap olarak özel bir araştırma yaptı. Araştırma sonucunda Bitcoin Lightning Network’ün (LN) Apple Pay gibi geleneksel merkezi dijital ödeme platformlarından sadece birkaç saniye daha yavaş olduğu ortaya çıktı.

Pompliano yakın zamanda 650 BTC kapasitesini aşan ve özellikle oyun geliştiricilerinin ilgi odağı haline gelen Bitcoin Lightning Network’ün (LN) pos makinesine okutulan kredi kartının işlem süresinden daha hızlı işlemler sunduğunu duymasının şaşırtıcı olmayacağını söyledi. Konuyla ilgili araştırma yapan Thor, Lightning Network özellikli bir kripto para cüzdanı kullanarak transfer yapmanın ne kadar süreceği gibi konularda karşılaştırmalar yaptı. Pompliano’nun iddia ettiği kadar hızlı olmamasına rağmen LN tabanlı işlemlerin tamamlanması üçüncü tarafa gerek olmadığından dolayı son derece hızlıydı.

Lightning Network ile Visa’dan Daha Hızlı Ödeme Yapılabilir

LN ile yapılan bir ödemenin her zaman Visa’dan daha hızlı olacağını söyleyen Thor, LN ödemelerinin bir TCP/IP bağlantısı kadar hızlı bir şekilde yapılabileceğini belirtti. Thor, araştırmasında Apple Pay ile Bitcoin Lightning Network’ü karşılaştırdı. Thor, Apple Pay’in LN’den sadece birkaç saniye daha hızlı işlem yaptığını söyledi. Bitcoin analisti, geleneksel ödeme işleyicilerinin hala müşterilere daha iyi hizmet sunduğunu, ancak LN’in tüccarların işini kolaylaştırma konusunda daha iyi olduğunu öne sürüyor.

Thor’un karşılaştırma testine Apple Pay destekli Avustralya merkezli Mastercard banka kartı kullanarak başladı. Kurulumun tamamlanması, hesap kaydı ve ödeme işlemlerini içeren işlem süreci beş dakikadan daha kısa sürdü. Thor, beş dakikalık zaman diliminde Apple pay uygulamasını indirip, müşteri tanıma (KYC) işlemini tamamladığını belirtti. Ek olarak Thor, normal bir banka hesabından para gönderdi ve parayı Up uygulamasındaki hesabına yaklaşık bir dakika içinde alabildi. Thor, LN özellikli “Wallet of Satoshi” kripto para cüzdanını kullanırken de aynı sonuçları beş dakikalık zaman diliminde alabildiğini öne sürüyor. Wallet of Satoshi’yi (WoS) kullanırken fiat para birimi alabilmek için kullanıcıların müşteri tanıma (KYC) işlemini tamamlamaları gerekiyor. Thor, WoS veya KYC onayının neredeyse anında gerçekleştiğini belirtti.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x