Yükleniyor...

Ünlü Boğa Açıklıyor: Bitcoin (BTC) 20.000 Dolar Seviyesini Nasıl Kıracak?

Bitcoin boğaları, kripto para birimi fiyatının kısa süre içinde 20.

bitcoin 20000 dolari nasil kiracak boga

Bitcoin boğaları, kripto para birimi fiyatının kısa süre içinde 20.000 dolara ulaşacağını iddia ediyor. Birçok analist bunun olacağına inanırken, bazıları buna katılmıyor.

Popüler kripto para balinası Joe007, bu haftanın başlarında Bitcoin’in 20.000 dolara yükselmesi durumunda likidite sorunları yaşayacağını söyledi. Yalnızca birkaç yatırımcının kripto para birimini tüm zamanların en yüksek seviyesinde “gerçek dolar karşılığında” satın almak isteyeceğini belirtti. Tam tersine, satın alma emirlerinin yokluğu, daha derinlemesine bir fiyat düzeltmesini takip edecek olan tekliflerini düşürür.

Bitcoin Fiyatlandırması Nasıl Olacak?

Açıklamalar, ortalama bir yatırımcının Bitcoin’in gerçek değerini belirleyememesini sorguladı. Şimdiye kadar, fiyatı P/E, EV/EBITDA, F/CF vb. gibi çok sayıda değerleme metriğinden ipuçları alan hisse senetlerinin aksine, kripto para biriminin adil fiyatını ölçen bir formül yok. Bu fikir Bitcoin’i altın kategorisine sokar: Belirsizlik zamanlarında iyi sonuç veren bir sigorta varlığı. Üçüncü çeyrekte hem kripto para birimi hem de değerli metal seansların en yüksek seviyesine çıktı. BTC/USD 12.500 doların üzerine, XAU/USD ise 2.000 doların üzerine çıktı. Yine de yatırımcılar bu konuda ihtiyatlı davrandı.

BTC

Bu varlıkların yukarı yönlü hareketlerini sürdürmek için dayanma gücüne sahip olup olmadığını söyleyemediler. Birçoğu kârlarını bir satışla kilitlerken, diğerleri sadece yerel yükseklerden satın almaktan kaçındı. Sonuç olarak, hem Bitcoin hem de altın düşüşe geçti.

İlginç bir şekilde, altın piyasasının buna bir cevabı var gibi görünüyor.

M2 Faktörü

Altın odaklı bir finansal analist ve aynı zamanda bir BTC boğası olan SomaBull, “SeekingAlpha” isimli makalesinde, değerli metalin fiyatının parasal enflasyonu geride bıraktığını yazdı. M2 olarak adlandırılan endeks, ülkedeki dolaşımdaki toplam para miktarını, yani ABD dolarının devam eden arzını yansıtır. Altın standart zamanlarında, yatırımcılar bir ons metalin fiyatını dolaşımdaki dolara karşı koyarak ölçüyorlardı.

ABD artık aynı standartta çalışmazken, piyasa hala M2 üzerinden bir ons altının fiyatını ölçebiliyor. St Louis Fed tarafından 1980’lerde yapılan bir araştırmaya göre, altının M2 trendini takip etmesi için tipik olarak 12 çeyreği takip etmesi gerekiyor. Bu mantıkla SomaBull, değerli metalin 2020’nin M2 arz patlaması karşısında düşük fiyatlı kaldığı sonucuna varıyor.

altin m2

Bununla birlikte, analist, fiyatının 2.000 doların ve hatta 3.000 doların üzerine çıkmasına neden olabilecek şekilde davayı takip edeceğini ekledi.

Bunun nedeni, M2’deki bir başka dramatik yükselişin beklentileridir. Piyasa, ABD hükümetinin koronavirüs yardım fonunun bir parçası olarak en az 2 trilyon doları serbest bırakacağını tahmin ediyor. Buna karşılık, ilk 2 trilyon dolarlık paketten sonra olduğu gibi, altına bir başka yukarı itme gücü verecektir.

Bitcoin’e Etkisi Ne Olacak?

Benzer şekilde, Bitcoin, altın ile benzer özelliklerine dayanarak altının yukarı yönlü çağrısını takip edecektir. Bu, boğalar için psikolojik bir hedef olmaya devam eden 20.000 dolara doğru net bir boğa koşusu anlamına geliyor.

Görünüşe göre, pazarın daha cömert M2 arzı sayesinde 20.000 dolarlık teklifleri karşılamaya yetecek kadar likiditesi olacak.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner