Yükleniyor...

Ünlü Derecelendirme Kuruluşundan Dikkat Çeken Uyarı: USDT’den Uzak Durun!

Dünyanın en önemli derecelendirme kuruluşlarından birisi olan Weiss Ratings ekibi, yatırımcıları Tether (USDT) kullanmamaları konusunda uyardı

usdt

Dünyanın en önemli derecelendirme kuruluşlarından birisi olan Weiss Ratings ekibi, yatırımcıları Tether (USDT) kullanmamaları konusunda uyardı. Ekip, USDT’nin %100 olarak fiat tarafından desteklenmediğini ve Tether’in kısmi bir rezerv bankası gibi çalıştığını belirtiyor. USDT kullanımı konusunda uyarıda bulunan ekip, sürekli denetimlere tabi olan ve %100 destekli USDC’yi tavsiye ediyorlar. Bununla beraber ekip için DAI de akıllı sözleşmeler yoluyla şeffaflığı göz önüne alındığında önemli bir alternatif olarak öne çıkıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Yüzde 100 Oranında Desteklenmiyor

Weiss Ratings ekibi, kripto para trader’larına Tether’in stablecoin’ini (USDT) kullanmaktan kaçınmaları gerektiğini önererek sert bir tavsiyede bulundu. Weiss ekibi bu görüşü Twitter üzerinden paylaştı ve USDT’nin şirketin iddia ettiği gibi %100 fiat tarafından desteklenmediğini açıkladı. Ayrıca ekibe göre Tether kısmi bir rezerv bankası gibi çalışmakta ve bakiyeleri, kamuya açık olarak denetlenemeyen özel hesaplarda tutulmaktadır.

USD Coin (USDC) ve Dai (DAI) Daha Güvenli

Weiss Ratings, Tether’e (USDT) alternatif olarak USD Coin’i önerdi. Weiss’teki ekibe göre USDC, en az beş muhasebe firmasının düzenli denetimlerine tabi ve token’ları, ana şirketin sahip olduğu fiat tarafından %100 destekleniyor:

“USDT’nin aksine, USDC en az beş muhasebe firmasının denetimine tabidir. Bu raporlara göre, USDC %100’den fazla destekleniyor. Bu nedenle şu anda tercih ettiğimiz #stablecoin.”

Bununla beraer DAI de ihraç edenin vaatleriyle değil, sabitlemeyi uygulamak ve sürdürmek için piyasa güçlerini kullanan akıllı sözleşmelerle ABD dolarına sabitlenmiştir. Bu akıllı sözleşmeler şeffaf ve denetlenebilir, bu nedenle konuyu derinlemesine araştırmak isteyen herkes nasıl çalışması gerektiğini görebilir.

Tether (USDT) Hala 1 Numaralı Stablecoin

Weiss Ratings’in tavsiyeleri, Ağustos ortasında deneyimli tüccarlar Peter Brandt’ın Tether konusundaki uyarılarına benziyor.  Bununla birlikte, Tether’in ana şirketi, USDT’ye karşı tüm bu uyarıları reddediyor. Ek olarak, Tether, DeFi makinesinin çok önemli bir dişli çarkıdır ve bu anlamda talep görmesi USDT’nin piyasa değerinin 15 milyar doların üzerine çıkmasına neden olmuştur.

Yazı yazılırken, Tether’in toplam varlık değeri 15.232 milyar dolardı. Bu rakam 2020’nin başında 4 milyar dolar civarındaydı, bu da piyasa değerinin yıl sonunda dört kat artacağı anlamına geliyor.


Üyelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinize duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x