Yükleniyor...

Ünlü İsim Açıkladı: Bitcoin Trader’ları Bunu Yaptığı İçin Baştan Kaybediyor

Grafiklere bakmanın ve Bitcoin üzerinde temel analiz yapmanın gerçekten bir anlamı var mı

kizdiran aciklama bitcoin traderlari bastan kaybediyor

Grafiklere bakmanın ve Bitcoin üzerinde temel analiz yapmanın gerçekten bir anlamı var mı? Mark Mobius, bunu yaparak zamanınızı boşa harcadığınızı düşünüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bitcoin’e neler oluyor? Satoshi Nakamoto’nun tasarımı, herkes tüm zamanların en yüksek seviyesini beklerken yılın en kötü çöküşlerinden birini yaşadı. Analizler çelişkili ancak bazı uzmanlar bu çelişkinin üzerinde çalışılacak gerçek bir konu olmadığını ve kripto paralara yatırım yapmanın tehlikeli son derece tehlikeli olabileceğini söylüyor.

“Baştan Kaybediyorlar”

Mark Mobius, bu tezi destekleyen uzmanlardan biri. Mobius Capital Partners LLP’nin kurucusu ve gelişmekte olan piyasalar üzerinde takdir edilen otorite, Financial News’e bitcoin fiyatlarını analiz etmeye çalışmanın hiçbir anlamı olmadığını çünkü sonunda herhangi bir model izlemediğini söyledi. Mobius şunları söyledi:

Bitcoin fiyatını tahmin etmeye çalışmak, baştan kaybetmektir.”

Karşılaştırma yapmaya çalışmak şüphesiz zordur. Yıl boyunca, bitcoin altın ve biraz mantıksız olma eğiliminde olan SP500 ile yüksek oranda ilişkilendirildi. Fidelity Digital Assets’in yakın tarihli bir raporu, Bitcoin’in tüm yatırım varlıkları arasında “benzersiz” olduğunu gösteriyor. Bu, basitçe fiyatın istediğini yaptığı anlamına geliyor.

Bu, Bitcoin’in performansında çok fazla rastgelelik olduğu teorisini güçlendirebilir. Örneğin, pandeminin başlangıcında değerinin %50’sini kaybetti ve ardından pandeminin zirvesinde iken bir ralli başlattı. ABD başkanlık seçimlerinden kısa bir süre sonra, sert bir şekilde düştü.

Mobius, Bitcoin ile spekülasyon yapmanın bir piyango kazanmaya ya da poker oynamaya çok benzediğini söylüyor:

“[Bitcoin’in fiyatı] hiçbir güvenilir bilgiye dayanmıyor… [Yükselişi] her türden söylenti ve spekülasyona dayanan bir kumarhane operasyonudur.”

Düzeltme Bitcoin Karşıtlarını Memnun Etti

Elbette fiyat düştüğünde Bitcoin eleştirmenlerinin sesleri daha da yüksek sesle yankılanıyor. Uyarılarda bulunan sadece Mobius değil. En ünlü Bitcoin karşıtlarının söyleyecek şeyleri var:

Ünlü BTC karşıtı Nouriel Roubini, BTC’ye yatırım yapmanın bir kumarhanede bahis oynamaktan daha kötü olduğunu, çünkü piyasanın düzenlenmiş bir kumardan daha az şeffaf olabileceğini söyledi.

“BTC’ye yatırım yapmak, portföyünüzü hileli yasa dışı bir kumarhaneye ve kumara götürmekle eşdeğerdir. En azından yasal Las Vegas kumarhanelerinde, kumar pazarları BTC’nin olduğu gibi manipüle edilmediğinden, olasılıklar aleyhinize yüklenmez. Bunun yerine BTC, Tether ve balinalar tarafından büyük ölçüde manipüle edilmektedir.

– Nouriel Roubini (@Nouriel) 26 Kasım 2020″

Ayrıca Peter Schiff, MicroStrategy’nin bitcoin edinme hamlesinin tehlikeli olduğu yorumunu yaptı ve kumar olarak adlandırdı:

“@Michael_saylor’un #Bitcoin’de hissedar fonlarıyla kumar oynamasının uygunsuz olduğunu düşünüyorum. MicroStrategy fazla nakit için verimli bir kullanıma sahip değilse, temettü ödemeye başlamalıdır. Daha sonra Bitcoin’de zar atmak isteyen hissedarlar bunu kendi paralarıyla yapabilirler.

– Peter Schiff (@PeterSchiff) 25 Kasım 2020″

İki gün sonra, bir podcast’te, Bitcoin’i çok fazla çökme potansiyeli olan oldukça manipüle edilmiş bir pazar olduğu için eleştirdi.

“Yeni bir yükseliş yapıp yapmamasına bakılmaksızın, fiyatın düşmesini bekliyorum… Şu anda çok daha önemli bir geri çekilme için çok, çok savunmasız bir konumdayız… Açıkçası, içeriden pek çok kişi bunun olmasını istemiyor. [Bu], Bitcoin’i yeni bir zirveye çıkarabilirlerse, bunu yapmak için ellerinden gelenin en iyisini yapacakları ölçüde. Soru şu: Başarabilirler mi?”

Bir ayı piyasası hakkında konuşmak için henüz çok erken. Düzeltme bekleniyordu ve hatta bazıları piyasaların buna ihtiyacı olduğunu açık bir şekilde dile getirmişti.


Üyelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinize duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x