Yükleniyor...
AL / SAT
Anasayfa Blockchain Haberleri Ünlü Kahve Zinciri Starbucks'tan Blockchain Yeniliği

Ünlü Kahve Zinciri Starbucks’tan Blockchain Yeniliği

ABONE OL:google-news

Amerikan çokuluslu kahvehaneler zinciri Starbucks Corporation’ın artık müşterilerinin kahvelerini blockchain teknolojisi ile takip etmelerine olanak tanıdığı bildirildi.

Günümüzde blockchain birçok sektörde yavaş yavaş kullanılmaya başlandı. Bilindiği üzere artık insanlar yedikleri yiyeceklerin nerede, ne şekilde üretildiğini, nereden geldiğini bilmek istiyor. İşte blockchain bu gibi verileri şeffaf bir biçimde sağlayabilecek bir teknoloji. Bloomberg’in haberine göre Starbucks da bu teknoloji ile müşterilerine basit bir kod sayesinde kahveleri hakkında daha detaylı bilgi edinme imkanı sunacak.

Kahvelerin İzini Sürmek…

Şeffaflığı ve veri doğruluğunu korumak isteyen Starbucks, Microsoft tarafından geliştirilen blockchain teknolojisini kullanıyor. Starbucks’ın Küresel Kahve, Çay ve Kakao Kıdemli Başkan Yardımcısı Michelle Burns, ABD’deki müşterilerin, kahve çekirdeklerinin nereden geldiğini ve nasıl kavrulduklarını kontrol etmek için sunacakları kodu kullanabileceklerini söylüyor. Burns, şu ifadeleri kullanıyor:

“Neredeyse yirmi yıldır her çiftlikten satın aldığımız her kahvenin izini sürmeyi başardık. Bu, müşterilerimize kesinlikle bu güveni sağlayan, kullanıcı dostu, tüketici odaklı bir araç inşa etmenin temelini oluşturmamızı sağladı. Tüm kahvelerimizin nereden geldiğini biliyoruz.”

Burns, bu haftadan itibaren ABD’deki Starbucks mağazalarından kahve satın alan müşterilerin, çekirdeklerin nereden geldiğini, nerede kavrulduklarını ve hatta baristalardan demleme ipuçları almak için bu kodları kullanabileceklerini söyledi. Bununla beraber aynı zamanda çiftçilere de ürünlerini takip edebilmeleri için kod verilecek.

Genç Tüketicileri Çekebilecek

Microsoft Corp. tarafından desteklenen yeni araç, blockchain teknolojisini kullanıyor ve Starbucks’ın, on yıldan uzun süredir topladığı izlenebilirlik verilerini müşterileriyle paylaşmasına olanak tanıyacak. Bu aynı zamanda şirketin, sürdürülebilir fikirlere sahip genç tüketicileri çekmesine yardımcı olacak.

Y kuşağı tüketicileri, yiyeceklerinin nereden geldiğini, nasıl yetiştirildiğini ve sürdürülebilir ve etik bir şekilde üretilip üretilmediğini bilmekle giderek daha fazla ilgileniyor. Bu, dünyanın en büyük gıda şirketlerinden bazılarını ve tarımsal emtia tüccarlarını tedarik zincirleri hakkında daha şeffaf olmaya zorluyor. Ve bunun için de yavaş yavaş yeni teknolojiler denemeye başlıyorlar.

 Başka Firmalar da Bu Teknolojiye Dahil Olmaya Başladı

Nisan ayında, bizim de bildirdiğimiz gibi yerel bir haber kuruluşu olan Chain News, ABD devleri McDonald’s ve Starbucks’ın, Çin’in yeni dijital para birimi olan ve ülkenin Xiong’An bölgesinde gerçekleşecek olan dijital yuan testlerine katılmayı planladıklarını haberleştirmişti. Bu adım, Çin hükümetinin dijital yuan’ı test etmek için yeni bir çaba ortaya koymasını temsil ediyor.

En güncel gelişmeleri Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Gizliliğinize saygı duyuyoruz.
KaynakiHodl
Neşe Yavuz
Neşe Yavuz
Neşe, 1989 yılında İzmir’de doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu olan Neşe, mezun olduğundan beri medya sektöründe çalışmalar yürütüyor. Özellikle son yıllarda kripto paralara olan ilgisi nedeniyle, bu alanda çalışmalar gerçekleştiriyor. Neşe, Coinkolik.com'da editör olarak kripto ile ilgili yazıları paylaşıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bizi Takip Edin

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
26,218TakipçilerTakip Et
1,010AbonelerAbone

Öne Çıkan Başlıklar