Yükleniyor...

Ünlü Uzman: Türkiye’deki Mevduat Kripto Para Borsalarına Gidiyor

Avrasya Blockchain ve Dijital Para Araştırmaları Derneği Başkanı Kadir Kurtuluş, Merkez Bankası'nın faiz indirimine gitmesi sonrası faiz geliri beklentisinin azaldığını belirterek mevduatın kripto para borsalarına gittiğini söyledi.

Türkiye Bitcoin ve Kripto Para

Avrasya Blockchain ve Dijital Para Araştırmaları Derneği Başkanı Kadir Kurtuluş, Merkez Bankası’nın faiz indirimine gitmesi sonrası faiz geliri beklentisinin azaldığını belirterek mevduatın kripto para borsalarına gittiğini söyledi.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, 12 Eylül’de politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 325 baz puan indirim ile yüzde 19,75’ten yüzde 16,50’ye düşürdü. Merkez Bankası’nın faiz kararı öncesinde 5,70 – 5,75 aralığında seyreden dolar karar sonrası 5,67 TL’ye kadar geriledi.

5,74 – 5,75 lira aralığında olan dolar, karar sonrası 5,68 lira seviyelerine kadar düştü. Kurtuluş, bu faiz indiriminin Bitcoin ve kripto para birimi piyasalarına yansımasına ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

“Faiz indirimiyle beraber insanlar paralarını artık farklı şekilde kullanıyor. Çünkü artık faiz geliri diye bir şey yok ve bu da doların artmasına sebep oluyor. Tabi ki yeni nesil de kripto paraları ciddi bir yatırım aracı olarak gördüğü için bunun da bir etkisi olacak. Mevduat, kripto para borsalarına geçiyor. Türkiye’deki mevduat bu tarz yerlere giderken bir borsa fonuna yatırım yapmak tasarrufu güvence altına almak demektir. Paranız bankadayken güvendedir. Fakat kripto para birimleri söz konusu olunca Türkiye’deki likiditenin kriptoya gitmesi, yüksek volatilite gibi etkenlerden tasarrufun güvenceye alınamaması oluyor.”

Türkiye’deki kripto para camiasının ünlü ismi Kadir Kurtuluş, ticaret savaşı veya faizlerin düşmesi sonrası kripto paraların yükselişe geçtiğini belirterek önlem alınması gerektiğini ifade etti:

“Baktığınızda ticaret savaşı oluyor; kripto para artıyor, faiz düşüyor; kripto para artıyor. Artık bunun için önlem alınması gerekir. Yakında ABD Merkez Bankası’nın (FED) da faiz kararı var ve bunun ciddi etkileri olması bekleniyor. Türkiye’de 5 milyar dolarlık bir hacimden bahsediyoruz ve bu sebeple bu tarz gelişmeleri de artık göz önünde bulundurmak gerekir.”


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x