Yükleniyor...

Ünlü Yemek Şirketi Bitcoin (BTC) İle Ödeme Kabul Etmeye Başladı

Bitcoin (BTC), 2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından yaratıldıktan sonra hızlı bir yükseliş trendi yakalayarak, 2017 yılında tüm zamanlarının en yüksek seviyesi olan 19.

unlu yemek sirketi bitcoin btc ile odeme kabul etmeye basladi

Bitcoin (BTC), 2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından yaratıldıktan sonra hızlı bir yükseliş trendi yakalayarak, 2017 yılında tüm zamanlarının en yüksek seviyesi olan 19.891 dolar seviyesine kadar yükseldi. Bitcoin’de yaşanan yükseliş ile birlikte kullanım alanlarında da genişlemeler meydana geldi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlk olarak 22 Mayıs 2010 tarihinde BitcoinTalk forumunda yer alan Laszlo Hanyecz isimli kullanıcı, 2 pizza için 10.000 BTC ödedi ve bu ödeme Bitcoin’in ilk gerçek alışverişi olarak kabul edildi. O günden sonra her 22 Mayıs, kripto para topluluğu tarafından “Bitcoin Pizza Günü” olarak kutlanmaya başladı.

Daha sonraları Bitcoin’in artan değeri ile birlikte, birçok online alışveriş platformu, Bitcoin’i ödeme seçenekleri arasında koydu. Son olarak büyük yemek dağıtım şirketleriniden birisi olan Just Eat, Fransa’da yer alan müşterileri için BTC ile ödeme hizmetini başlattı.

Just Eat France, ülkede 15.000’den fazla restorandan yemek hizmeti sağlıyor ve dünya çapında tahmini 26.3 milyon kullanıcıya sahip.

Bitcoin ile yapılan ödemeler, kripto para ödeme sağlayıcısı Bitpay tarafından işlenecek ve Just Eat’in web sitesinden yemek siparişi verecek kullanıcılar, ödeme seçenekleri arasından Bitcoin’i seçtikten sonra Bitpay’e yönlendirilecek. Daha sonra müşterinin Bitcoin cüzdanı açılacak ve doğrudan ödeme talebi gönderilebilecek. Ödeme başarı ile tamamlandıktan sonra tekrardan Just Eat web sitesine yönlendirilen kullanıcıların siparişleri doğrudan sipariş verdikleri restorana gönderilecek.

Yapılan duyuruya göre, müşterilerden Bitcoin ödemeleri için herhangi bir ek ücret talep edilmeyecek. Ancak müşterilerin BTC ile ödeme yapabilmeleri için, dijital cüzdan şartı bulunuyor.

Bitcoin ile verilen bir siparişin iptali durumunda ise, ödeme müşterinin banka hesabına euro olarak yapılacak. Geri iade edilecek tutarın hesaplanması ise ilk ödeme yapıldığı zamanki BTC’nin fiyatı üzerinden yapılacak.

Şu an için sadece Fransa’da hizmete açılan Bitcoin ile ödeme yönteminin ilerleyen günlerde Just Eat’in hizmet verdiği diğer ülkelerde de açılması muhtemel görülüyor. Bitcoin ile ödeme yöntemlerinin bu şekilde artması ile birlikte, arz talep ilişkisi içerisinde fiyatlanan lider kripto paranın potansiyel yükselişi de daha hızlı gerçekleşecektir.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x