UPbit Borsası Hack'lendi! 342.000 ETH Çalınırken, 1 Milyar TRX ve 12 Milyar BTT Taşındı! • Coinkolik
Yükleniyor...

UPbit Borsası Hack’lendi! 342.000 ETH Çalınırken, 1 Milyar TRX ve 12 Milyar BTT Taşındı!

Güney Kore merkezli kripto para borsası UPbit hack saldırısına uğradı ve milyonlarca dolar değerinde Ethereum (ETH), Tron (TRX) ve BitTorrent (BTT) çalındı.

upbit hack

Güney Kore merkezli kripto para borsası UPbit hack saldırısına uğradı ve milyonlarca dolar değerinde Ethereum (ETH), Tron (TRX) ve BitTorrent (BTT) çalındı.

UPbit Borsası Hack’lendi

27 Kasım’da gerçekleşen olayda UPbit, 342.000 ETH’nin (yaklaşık 50 milyon dolar değerinde) Ethereum “sıcak” cüzdanından bilinmeyen bir cüzdana geçtiğini ve bilinmeyen cüzdan adresinin “0xa09871AEadF4994Ca12f5c0b6056BBd1d343c029” olduğu açıklandı. Borsa daha sonra yaptığı resmi açıklamada, tüm kripto para birimlerini sıcak cüzdandan soğuk cüzdanlara aktaracağını ve zararın kendileri tarafından karşılanacağını bildirdi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Hack olayının yaşanmasının ardından UPbit, kripto para yatırma işlemlerini askıya aldı ve servis kontrolleri nedeniyle para çekmeyi durdurdu. Güncellenen duyuruda, borsa, para yatırma ve çekme hizmetlerinin yeniden başlamasının “en az iki hafta” süreceğini belirtti.

Milyarlarca TRX ve BTT Taşındı

Bugün erken saatlerde, Blockchain işlemlerini izleyen bir Twitter hizmeti olan Whale Alert, “342.000 #ETH (49.848.273 USD) #Upbit’ten bilinmeyen cüzdanlara transfer edildi” şeklinde uyarıda bulundu. İşin garip kısmı ise balina alarmı borsa üzerinde gerçekleşen birçok para çekme işlemine de dikkat çekti. Diğer dikkat çeken kripto paralar arasında Tron (TRX) ve BitTorrent (BTT) de bulunuyor.

Tron (TRX)’da gerçekleşen 10 ayrı işlem ile 1.000.000.000 TRX UPbit borsasından bilinmeyen cüzdana gönderildi. Yine aynı şekilde BitTorrent (BTT)’de gerçekleşen işlemde 12.240.305.632 BTT, UPbit borsasından bilinmeyen cüzdana gönderildi. Borsa bu transferlerle ilgili açıklama yapmazken aynı saatlerde böyle yüklü transferlerin yapılması dikkat çekici bir durum oluşturdu.

Borsada dikkat çeken hareketler arasında çok sayıda EOS, NPXS, SNT, OMG, XLM, Bittirex ve diğer kripto para borsalarına ve bilinmeyen cüzdanlara gönderildi.

Kitlesel para çekilme uyarıları, sosyal medyadaki bazı kişilerde hack şüphelerini uyandırdı. UPbit’in hack’i, bu yıl sekizinci hack olayına işaret ediyor ve araştırmalara göre, kripto para borsalarından bugüne kadar çalınan toplam miktar şu anda 1.44 milyar dolar civarında.

Bu ayın başlarında, Vietnam merkezli az bilinen kripto borsası VinDAX hack’lenmiş ve en az 500.000 dolar değerinde kripto para çalınmıştı. Temmuz ayında, Japon Kripto Borsası Bitpoint saldırıya uğramış ve XRP de dahil olmak üzere kripto para birimleri cinsinden yaklaşık 32 milyon dolar çalınmıştı. Bundan bir ay önce, Singapur merkezli kripto borsası Bitrue, XRP ve Cardano (ADA) tokenlerinde yaklaşık 4.3 milyon dolar kaybederek bir saldırıya uğradı. Bu yıl saldırıya uğrayan diğer borsalar Binance, Bithumb, DragonEX ve Cryptopia.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x