Yükleniyor...

USDC, Ethereum Üzerindeki Hakimiyetini Kaybediyor

Popüler stablecoin USDC, Ethereum (ETH) ağı üzerindeki piyasa değeri dağılımında güç kaybetmeye başladı.

USDC Ethereum Uzerindeki Hakimiyetini Kaybediyor

Popüler stablecoin USDC, Ethereum (ETH) ağı üzerindeki piyasa değeri dağılımında güç kaybetmeye başladı.

Kripto para sektöründe yaşanan uzun süreli ayı piyasasının da etkisiyle piyasa değerlerinde düşüşler sürüyor. Özellikle stablecoin ihraççısı Terra’nın kriz yaşaması ve UST hizmetinin aksaması en önemli etmen olarak öne çıktı. Piyasa koşullarında ayakta kalmak isteyen stablecoin ihraççıları, fon desteklerine ve hizmet geliştirmelerine gidiyor.

USDC Ayakta Kalmayı Başarıyor

Messari raporuna göre, stablecoin hizmetinin piyasada düşüşlerini sürdürüyor. Ayrıca Binance destekli BUSD ise büyüme gösterdi. Stablecoin piyasasında artan yeni hizmetler ve çoğalan rekabet, USDC zor durumda kalabilir.

USDC tarafında süren kara bulutlar, ETH ağındaki hakimiyetinin aksamasıyla öne çıktı. Popüler hizmet, ETH ağındaki hakimiyetinde Temmuz ayından bu yana yaklaşık yüzde 5‘lik bir düşüş yaşadı. Ayrıca BUSD, ETH ağındaki benimsenmede yaklaşık yüzde 5‘lik bir yükselişe tanıklık etti.

ETH ağını aktif kullanan USDC, geçtiğimiz yaz hakimiyetin yüzde 44‘üne sahipti. Ancak Messari, bu oranın şimdilerde yüzde 39’larda gezdiğini dile getirdi. Ancak USDC, hakimiyette ve topluluk benimsemesinde düşüşler yaşasa da performans açısından lider stablecoin hizmetleri arasında görülüyor.

ETH ağında ölçeklendirme ve iyileştirme protokolleri olarak ortaya çıkan Optimism (OP) ve Arbitrum da popüler stablecoin hizmetine kapılarını açtı. Stablecoin hizmeti bu platformlarda, OP üzerinde yüzde 58’lik ve Arbitrum üzerinde yüzde 75’lik hakimiyet elde etti. Ancak bu veriler, platformlardaki stablecoin talebinin az olmasından kaynaklı bir yüksek oranı işaret ediyor.

USDCaglar

USDC Verileri, Popüler Stablecoin’de Neler Oluyor?

USDC tarafında cüzdan sahiplerinde ve yeni adreslerin miktarında azalmalar meydana geldi. Veriler, bu hizmete kullanıcıların gösterdiği ilgideki azalışa işaret ediyor.

Ancak bazı veriler olumlu gelmeye başladı. Dalgalı hakimiyet ve azalan ilgiye rağmen USDC, stablecoin transfer işlemlerindeki hacmin yüzde 54’ünü elinde tutuyor.

USDCTRANSFER

Popüler stablecoin hizmeti, olumsuz sinyaller yansıtsa da halen daha topluluğun en aktif kullandığı ikinci stablecoin olarak öne çıkıyor. Gelecek dönemlerde stablecoin’ler için düzenlemeler gelirse, ayakta kalacak projelerden birisi olabilir.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x