Yükleniyor...
AL / SAT
StormGain
Anasayfa Kripto Para Borsaları Uyuşturucu Kaçakçılığı Gerekçe Gösterilerek İki Kripto Para Borsasının Kaydı Askıya Alındı

Uyuşturucu Kaçakçılığı Gerekçe Gösterilerek İki Kripto Para Borsasının Kaydı Askıya Alındı

ABONE OL:google-news

Avustralya’nın kara para aklama karşıtı izleme örgütü, bir uyuşturucu kaçakçılığı davasıyla bağlantılı olarak iki kripto para borsasının kaydının askıya alındığının duyurdu.

Avustralya İşlem Raporları ve Analiz Merkezi (AUSTRAC), iddia edilen organize suç örgütünde bir şüpheli ile olan ilişkilerinden dolayı iki kripto para borsasının operasyonunu askıya aldı. AUSTRAC, ülkede kara para aklamayı, vergi kaçakçılığını, refah sahtekarlığını ve terörizmi önlemeyi amaçlayan devletin mali istihbarat teşkilatı olarak görev yapıyor.

AUSTRAC ve Avustralya Federal Polisi’nin yaptığı ortak basın açıklamasına göre, 27 yaşındaki bir erkek uyuşturucu kaçakçılığı suçlamasıyla ilgili olarak tutuklandı. Soruşturma kapsamında sanığın kripto para borsası şirketlerinin “kilit bir üyesi” olduğu tespit edildi. Finansal bekçi bundan doları borsaların faaliyetlerini askıya aldı.

Reuters’ın haberine göre, alınan bu karar AUSTRAC’ın yetkisi altındaki ilk kripto para borsa operasyonu. Geçtiğimiz yıl yeni yasalar konulmuş ve ülkedeki kripto para borsalarının gözetimi AUSTRAC’ın yetkisi altına girmişti.

Son dönemde dünya genelindeki kripto para dolandırıcılık ve suç sayısı önemli ölçüde arttı. Kripto para analiz şirketi CipherTrace tarafından yapılan bir araştırmaya göre, 2018’de yasadışı yollardan yaklaşık 1.7 milyar dolar kripto para birimi kazanıldı. Birleşik Krallık Mali Davranış Otoritesi, 2018’de kripto paralarla ile ilgili yatırım dolandırıcılık vakasının 5.000’i bulduğunu ve 255 milyon dolardan daha fazla yatırım kaybına neden olduğunu açıkladı.

Kripto paralarla ilgili dolandırıcılık vakalarının artması birçok ülkenin zorunlu adımlar atmasına neden oldu. Güney Kore Yüksek Savcılık Ofisi, kripto paralarla ile ilgili dolandırıcılıklarla mücadele etmeyi amaçlayan yeni bir görev gücü kurdu. Ülkede bu tür suçların sayısının 2016’da 53 iken 2018’de 4.591’e yükseldiği bildiriliyor.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Her gün, gelen kutunuza en güncel kripto para içeriklerini almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Ömer Ergin
Ömer Erginhttps://www.coinkolik.com
Coinkolik.com Yayın Koordinatörü olan Ömer Ergin, 1993 yılında Konya'da doğmuştur. KTO Karatay Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği mezunu olan Ömer, Blockchain teknolojisi üzerine araştırmalar yapmakta, paranın geleceği (kripto paralar) hakkında konuşmayı ve yazmayı sevmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Başlıklar