Yükleniyor...

Uyuşturucu Kartellerinin Yeni Gözdesi “Tether”

Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı, dün yaptığı açıklamada ABD dolarına sabitlenmiş stablecoin olan “Tether” ile Latin Amerika’da uyuştucu kaçakçılığı ve kara para aklama suçlamalarına dahil olan kişilere baskın yapıldığını belirtti

tether uyusturucu cartellerinin yeni gozdesi

Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı, dün yaptığı açıklamada ABD dolarına sabitlenmiş stablecoin olan “Tether” ile Latin Amerika’da uyuştucu kaçakçılığı ve kara para aklama suçlamalarına dahil olan kişilere baskın yapıldığını belirtti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Beşi Çin doğumlu ve birisi ABD doğumlu altı kişiye tutuklayan kolluk kuvvetleri, tutuklanan bu 6 kişinin, 12 yıldır uyuşturucu kartalleri için milyonlarca dolar kara parayı aklamak ile görevli olduklarını belirtti.

İddialara göre, otoparklarda ve otellerde kokain satarak elde ettikleri paraları, banka hesapları, kumarhaneler ve kripto paralar aracılığı ile aklandığını belirtildi.

Uyuşturucu ile birlikte, rüşvet, kimlik dolandırıcılığı gibi suç unsurları ile yargılanan kişiler, bir DAE ajanına sahte pasaport satmaya çalışırken yakalandılar. Ödemeleri Tether ile kabul eden kişiler, bu şekilde mümkün olan en az risk ile işlerini gerçekleştirmeyi bekliyorlardı.

En az 30 milyon dolar kara parayı aklayan ve rüşvet, kimlik dolandırıcılığına teşebbüs gibi suçlamalar ile itham edilen bu 6 kişiden her birinin en az 10 yıl hapis cezasına çarptırılması bekleniyor.

Ülkelerin kripto paralar üzerine en büyük çekincesi, bu tarz olaylarda suç trafiğinin kontrolünün sağlanması daha da zorlaşacaktır. Bu sebepten dolayı birçok ülke kripto paralara sıcak bakmıyor. Sıcak bakan ülkeler ise, düzenleyiciler tarafından çıkarılacak yasalar ile kontrolün ele alınması şartı ile kripto paraların kullanabileceği taraftarı. Kripto paraların, küresel anlamda popülerleşmesi ile birlikte birçok farklı alanda kripto paralar kullanılmaya başlandı. Yasal olarak kullanılan bu alanların dışında, yasa dışı işler yapan birçok kişi de ödemelerini kripto paralar aracılığı ile almaya başladı.


Üyelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinize duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x