Yükleniyor...
AL / SAT
Anasayfa Altcoin Haberleri Tether (USDT) Uyuşturucu Kartellerinin Yeni Gözdesi "Tether"

Uyuşturucu Kartellerinin Yeni Gözdesi “Tether”

ABONE OL:google-news

Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı, dün yaptığı açıklamada ABD dolarına sabitlenmiş stablecoin olan “Tether” ile Latin Amerika’da uyuştucu kaçakçılığı ve kara para aklama suçlamalarına dahil olan kişilere baskın yapıldığını belirtti.

Beşi Çin doğumlu ve birisi ABD doğumlu altı kişiye tutuklayan kolluk kuvvetleri, tutuklanan bu 6 kişinin, 12 yıldır uyuşturucu kartalleri için milyonlarca dolar kara parayı aklamak ile görevli olduklarını belirtti.

İddialara göre, otoparklarda ve otellerde kokain satarak elde ettikleri paraları, banka hesapları, kumarhaneler ve kripto paralar aracılığı ile aklandığını belirtildi.

Uyuşturucu ile birlikte, rüşvet, kimlik dolandırıcılığı gibi suç unsurları ile yargılanan kişiler, bir DAE ajanına sahte pasaport satmaya çalışırken yakalandılar. Ödemeleri Tether ile kabul eden kişiler, bu şekilde mümkün olan en az risk ile işlerini gerçekleştirmeyi bekliyorlardı.

En az 30 milyon dolar kara parayı aklayan ve rüşvet, kimlik dolandırıcılığına teşebbüs gibi suçlamalar ile itham edilen bu 6 kişiden her birinin en az 10 yıl hapis cezasına çarptırılması bekleniyor.

Ülkelerin kripto paralar üzerine en büyük çekincesi, bu tarz olaylarda suç trafiğinin kontrolünün sağlanması daha da zorlaşacaktır. Bu sebepten dolayı birçok ülke kripto paralara sıcak bakmıyor. Sıcak bakan ülkeler ise, düzenleyiciler tarafından çıkarılacak yasalar ile kontrolün ele alınması şartı ile kripto paraların kullanabileceği taraftarı. Kripto paraların, küresel anlamda popülerleşmesi ile birlikte birçok farklı alanda kripto paralar kullanılmaya başlandı. Yasal olarak kullanılan bu alanların dışında, yasa dışı işler yapan birçok kişi de ödemelerini kripto paralar aracılığı ile almaya başladı.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Her gün, gelen kutunuza en güncel kripto para içeriklerini almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

KaynakDecryptco
Semih Alkan
Semih Alkan
Semih Alkan, 1992 yılında Ankara’da doğdu. Atılım Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümü mezun olan Semih, öğrencilik yıllarında teknoloji haber editörlüğü yapmış daha sonra kripto paralara olan ilgisi onu bu konuda yazarlığa sürüklemiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Başlıklar