Yükleniyor...

Uzman Görüşleri: Bitcoin Yarılanmasının (Halving) Fiyat Üzerindeki Etkisi

Morgan Creek Digital'in bir üst düzey yöneticisi, bir sonraki Bitcoin yarılanmasının (halving) fiyatı pek etkilemeyeceğini düşünüyor, ancak kripto para topluluğu hala bir fiyat artışı umuyor.

Bitcoin halving BTC

Morgan Creek Digital’in bir üst düzey yöneticisi, bir sonraki Bitcoin yarılanmasının (halving) fiyatı pek etkilemeyeceğini düşünüyor, ancak kripto para topluluğu hala bir fiyat artışı umuyor.

Bitcoin Yarılanması Düşüşe Neden Olabilir

Mayıs 2020’de gerçekleşmesi beklenen Bitcoin yarılanması kripto para topluluğu tarafından heyecanla bekleniyor. Çoğu kripto üyesi yarılanmanın fiyatları arttıracağını düşünüyor, hatta bazıları şimdiden Lambo modellerine bakmaya başladı bile. Bununla birlikte, Morgan Creek Digital vakfının kurucu ortağı, yarılanmanın Bitcoin fiyatı üzerinde hafif bir etkisi olabileceğine hatta büyük bir satışa yol açabileceğine inanıyor.

Bitcoin Halving Etkisiz Olabilir

Morgan Creek Digital’in kurucu ortağı Jason Williams, Bitcoin yarılanmasının lider kripto para biriminin fiyatı üzerindeki etkisinin düşük olabileceğini düşünüyor. Bir yandan, madenciler tarafından üretilen Bitcoin sayısı yarıya indirilecek, bu da kalan kripto paraları daha ender, yani daha değerli kılacak. Öte yandan, Bitcoin madencileri kar kaybından zarar görmeye başlayacak. Williams’a göre, büyük madenciler faturalarını ödeyebilmek için mecburen daha fazla BTC satmaya başlayacak.

Bir Anda Zengin Olmayı Unutun

Williams röportajında madencilerle ilgili görüşlerini şu şekilde açıkladı:

BTC’yi elinde tutan büyük madenciler, işletme giderlerini karşılamak için nakit kullanmak zorunda kalacaklar. Bu durumda pazarın yükselmesi için yeni alıcıların gelmesi gerektiği gerçeğini ortaya çıkarıyor. Yani şu an yeni bir hacim dışında, halving, operasyonel olarak etkilenenler (madenciler) tarafından işleniyor.

Williams, önceki iki yarılamadan sonra (2012 ve 2016’da), Bitcoin fiyatlarının yükselmesinin bir yıldan fazla zaman aldığı hatırlatıyor. 2016 yılında etkinlik gerçekleştikten sonra BTC fiyatı 707 dolardan 570 dolara düştü. Bu, yarılama olayından sonra BTC fiyatındaki hızlı düşüş beklentilerin boşa çıkabileceğini göstermektedir. Ancak, uzun vadeli hedefler gerçekleşebilir.

PlanB Aynı Fikirde Değil

3 Aralık’ta kripto analisti PlanB, kripto para birimi piyasasının önceki yarılanmalara anında cevap verdiğini gösteren bir grafik yayınladı. Bunu, her yarılanmadan sonra neden fiyat artışının bir yıldan fazla sürdüğü konusundaki sayısız soruya yanıt olarak yayınladığını söyledi.

PlanB, 2020 yarılanmasından sonra Bitcoin fiyatının 2016’da olduğu gibi durdurulmayacağını belirtti.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x