Anasayfa Bitcoin Haberleri Uzman Görüşleri: Bitcoin Yarılanmasının (Halving) Fiyat Üzerindeki Etkisi

Uzman Görüşleri: Bitcoin Yarılanmasının (Halving) Fiyat Üzerindeki Etkisi

ABONE OL:google-news

Morgan Creek Digital’in bir üst düzey yöneticisi, bir sonraki Bitcoin yarılanmasının (halving) fiyatı pek etkilemeyeceğini düşünüyor, ancak kripto para topluluğu hala bir fiyat artışı umuyor.

Bitcoin Yarılanması Düşüşe Neden Olabilir

Mayıs 2020’de gerçekleşmesi beklenen Bitcoin yarılanması kripto para topluluğu tarafından heyecanla bekleniyor. Çoğu kripto üyesi yarılanmanın fiyatları arttıracağını düşünüyor, hatta bazıları şimdiden Lambo modellerine bakmaya başladı bile. Bununla birlikte, Morgan Creek Digital vakfının kurucu ortağı, yarılanmanın Bitcoin fiyatı üzerinde hafif bir etkisi olabileceğine hatta büyük bir satışa yol açabileceğine inanıyor.

Bitcoin Halving Etkisiz Olabilir

Morgan Creek Digital’in kurucu ortağı Jason Williams, Bitcoin yarılanmasının lider kripto para biriminin fiyatı üzerindeki etkisinin düşük olabileceğini düşünüyor. Bir yandan, madenciler tarafından üretilen Bitcoin sayısı yarıya indirilecek, bu da kalan kripto paraları daha ender, yani daha değerli kılacak. Öte yandan, Bitcoin madencileri kar kaybından zarar görmeye başlayacak. Williams’a göre, büyük madenciler faturalarını ödeyebilmek için mecburen daha fazla BTC satmaya başlayacak.

Bir Anda Zengin Olmayı Unutun

Williams röportajında madencilerle ilgili görüşlerini şu şekilde açıkladı:

BTC’yi elinde tutan büyük madenciler, işletme giderlerini karşılamak için nakit kullanmak zorunda kalacaklar. Bu durumda pazarın yükselmesi için yeni alıcıların gelmesi gerektiği gerçeğini ortaya çıkarıyor. Yani şu an yeni bir hacim dışında, halving, operasyonel olarak etkilenenler (madenciler) tarafından işleniyor.

Williams, önceki iki yarılamadan sonra (2012 ve 2016’da), Bitcoin fiyatlarının yükselmesinin bir yıldan fazla zaman aldığı hatırlatıyor. 2016 yılında etkinlik gerçekleştikten sonra BTC fiyatı 707 dolardan 570 dolara düştü. Bu, yarılama olayından sonra BTC fiyatındaki hızlı düşüş beklentilerin boşa çıkabileceğini göstermektedir. Ancak, uzun vadeli hedefler gerçekleşebilir.

PlanB Aynı Fikirde Değil

3 Aralık’ta kripto analisti PlanB, kripto para birimi piyasasının önceki yarılanmalara anında cevap verdiğini gösteren bir grafik yayınladı. Bunu, her yarılanmadan sonra neden fiyat artışının bir yıldan fazla sürdüğü konusundaki sayısız soruya yanıt olarak yayınladığını söyledi.

PlanB, 2020 yarılanmasından sonra Bitcoin fiyatının 2016’da olduğu gibi durdurulmayacağını belirtti.

En güncel gelişmeleri Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Gizliliğinize saygı duyuyoruz.
Metin Karaduman
Metin Karadumanhttps://www.coinkolik.com
1987 yılında İstanbul’da doğan Metin Karaduman, Sakarya Üniversitesi Tarih bölümü mezunu. Yıldırım Beyazıt Üniversitesinde yüksek lisansını tamamlayan Metin, İstanbul Üniversitesinde doktora eğitimine devam ediyor. Blockchain ile tanışıp Bitcoin ve kripto paralara hayran olan Metin, en katı savunucularından biri haline gelerek yeni teknoloji hakkında okumayı, yazmayı ve konuşmayı seviyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bizi Takip Edin

923BeğenenlerBeğen
404TakipçilerTakip Et
18,400TakipçilerTakip Et
615AbonelerAbone

Öne Çıkan Başlıklar