Yükleniyor...

Uzman Yönetici Altının Yükselmeye Devam Edeceği Görüşünde!

Altın şu sıralar dolarda yaşanan güçlenmenin baskısı altında bulunuyor

altin fiyatlari 1

Altın şu sıralar dolarda yaşanan güçlenmenin baskısı altında bulunuyor. Altın fiyatları, ABD’de yaşanan teşvik paketine ilişkin belirsizliklerin ve bu nedenle doların yükselmesinin ardından gerilemeye başladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Biliyorsunuz altın, piyasa riskine değil, düşük faiz oranlarına karşı bir korumadır. Son birkaç ayda altın piyasası, düşen faiz oranlarına karşı bir korumaya dönüştü. Dünyanın en büyük varlık fonu yöneticisine göre ise daha güvenli bir liman haline geldi.

BlackRock Küresel Tahsis Fonu portföy yöneticisi Russ Koesterich, geçtiğimiz hafta bir raporda, altının hisse senedi piyasalarıyla pozitif bir korelasyona sahip olduğunu yazdı. Altının şu anda hisse senedi piyasalarına karşı 0.3’lük bir betasına sahip olduğunu söyledi:

“Korelasyonlardaki bu değişim altın için alışılmadık bir şey değil. Farklı ekonomik ortamlarda, altın çok farklı davranabilir. Son değişiklik için bir açıklama, hem altının hem de hisse senetlerinin ortak bir faktöre giderek daha fazla tepki vermesidir: Federal Rezerv politikası. Yatırımcılar, Fed’in yeni politika çerçevesinin kolay para ve negatif reel oranları desteklemesini beklediği ölçüde, hem altın hem de hisse senetleri aynı temel dinamiğe yanıt veriyor.”

Altının yatırım görünümü için bunun ne anlama geldiğine gelince Koesterich, düşük faizli bir ortamda daha yüksek altın fiyatları potansiyelini görmeye devam ettiğini söyledi. Ünlü isim, “Daha önce vurguladığım gibi, altın en iyi performansı reel oranlar negatif olduğunda ve kayıp gelirdeki fırsat maliyeti düşük olduğunda gösterir. Fed’in tekrar tekrar vurguladığı gibi, bu muhtemelen bir süredir içinde bulunduğumuz ortam olacaktır” dedi.

Koesterich’in yorumları, mali teşvik tedbirlerine ilişkin değişen beklentiler nedeniyle altın fiyatının dalgalı bir seyir izlemesiyle beraber geldi. Geçen hafta Başkan Donald Trump, seçim sonrasına kadar tüm teşvik müzakerelerini iptal ettiğini belirttiğinde piyasaları ürkütmüştü. Ancak, daha sonra 1.8 trilyon dolarlık bir yardım paketinden bahsettiği için bu gerileme bir miktar durdu.

Altında Fiyat Beklentileri

BlackRock Küresel Tahsis Fonu portföy yöneticisi Russ Koesterich, düşük faizli bir ortamda daha yüksek altın fiyatları potansiyelini görmeye devam ettiğini söyledi. Bu yatırımcılar için oldukça önemli bir detay.

Bununla beraber bir diğer analist DailyFX’ten Margaret Yang de düşüş ihtimalinden bahsetti. Yang, “Yükselen dolar altın fiyatları üzerinde baskı oluşturuyor. Altın fiyatları 1,910 dolar seviyesinde ilk destekle karşılaşabilir” ifadelerini kullandı.

Teşvik anlaşmasının 3 Kasım seçimlerinden önce gelebileceğine dair umutlar, altın fiyatlarını ons başına 1.900 doların üzerine çıkardı. Altın vadeli işlemleri en son günde %0.17 artışla ons başına 1.929.40 dolardan işlem gördü.

İster emsali görülmemiş aşırı gevşek para politikasına karşı bir önlem olsun, ister belirsizliğin ve piyasa kargaşasının arttığı bir dönemde güvenli bir liman varlığı olsun, altın piyasası bu yıl rekor bir yatırım çekti. Geçen hafta Dünya Altın Konseyi, küresel altın destekli borsada işlem gören ürünlerin, Eylül ayında 1.000 tonu aştığını söyledi.

Ons altın yazının yazıldığı sırada 1.915 dolardan işlem görüyordu.


Üyelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinize duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x