Yükleniyor...

Uzmanlar Bitcoin Popülerliği Hakkında Ne Düşünüyor?

Yaklaşık 9 yıl önce Bitcoin'in (BTC) değerinin 95 doları aşmasıyla beraber market hacmi 1 milyar dolara ulaşmıştı.

uzmanlar bitcoin populerligi hakkinda ne dusunuyor

Yaklaşık 9 yıl önce Bitcoin’in (BTC) değerinin 95 doları aşmasıyla beraber market hacmi 1 milyar dolara ulaşmıştı. O günden beri Bitcoin hiç duraksamadı ve Kasım 2021’de 69.000 dolarlık ATH seviyesine ulaşarak bütün piyasaları şaşırttı. Günümüzde ise ekonomistleri asıl şaşırtan, Bitcoin’in (BTC) mevcut piyasalarda dahi 450 milyar dolarlık hacmi aşmış olması.

Bitcoin Dalgalanırken Tartışmalar Sürüyor

Lider kripto para Bitcoin (BTC), çıktığı günden bu yana birçok kez çeşitli suçlamalara maruz kaldı. Kimisi ponzi dedi, kimisi ise balın. Ancak gelişen piyasalar ile birlikte Bitcoin hem kendisi beraberinde getirdiği altcoin’ler ile piyasaları şaşırtmayı başardı. Ayrıca JPMorgan’ın Bitcoin ve kripto parayı gayrimenkulü geride bırakan “alternatif varlık sınıfı” olarak değerlendirmesi de küresel bilinirliğini artırdı. Geçmişte birçok uzmanın yorumu da günümüzde aynı şekilde devam ediyor.

Bankacılık ve para tarihi profesörü Lawrence White 2 Nisan 2013’te şunu söylemişti:

“Bitcoin’in tipik bir para birimi olarak yayınlanmamasına rağmen bu denli pozitif bir bakışa sahip olması bir gizem.”

Bitcoin ATH’ını Şubat 2021’de yaptıktan sonra Deutsche Bank stratejisti Jim Reid şunları söyledi:

“Kendi ilgisini yaratmasıyla beraber şirketler ve kurumların birkaç ay önce girmeyeceği bir alana girmesiyle tartışmalı bir şekilde büyümeye başladı.” Ek olarak: “İronik olarak, çok geç toparlanarak ve ayrıca artan kurumsal katılım sağlayarak kendisini büyük bir kitle için güvenilir varlık sınıfına dönüşüyor.”

Citadel yatırım firmasının CEO’su Ken Griffin de küçümseyici bir şekilde şu tanımlamayı yapmıştı:

“Kripto para birimlerinin ekonomik temelini görmüyorum. Dünyadaki döviz kurları hakkında nasıl düşüneceğimi anlıyorum. Dijital tokenin ne kadar etkili olduğunu nasıl düşüneceğimi bilmiyorum.” diye düşüncelerini ifade etmişti. Buna birlikte Bloomberg’in kıdemli emtia uzmanı Mike McGlone, 16 Kasım 2020’de attığı tweette 1 trilyona giden koşuyu dijitalin altını olarak tanımladı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner