Yükleniyor...

Uzmanlar BTC İçin Yıl Sonu ve Uzun Vade Tahminlerini Açıkladı! Bitcoin Yıl Sonu Ne Olur?

Bugünkü yazımızda yakın bir zamanda Fintech şirketi Finder’ın düzenlediği panelde kripto para endüstri uzmanlarının Bitcoin için yaptıkları fiyat tahminlerine ve bu fiyat tahminleri için sundukları gerekçelere göz atacağız.

Bugünkü yazımızda yakın bir zamanda Fintech şirketi Finder’ın düzenlediği panelde kripto para endüstri uzmanlarının Bitcoin için yaptıkları fiyat tahminlerine ve bu fiyat tahminleri için sundukları gerekçelere göz atacağız. 

Uzmanlar, 106.000 Doları İşaret Ediyor

Önde gelen fintech firması Finder’ın 53 endüstri uzmanının katılımı ile gerçekleştirilen panelinde, Bitcoin fiyatının 2025’te hangi seviyelere ulaşacağına yönelik tahminler yapıldı. Uzmanlar, yatırımcıların 2025’in sonunda Bitcoin’in 106 bin 757 dolara yükselmesini beklemesi gerektiğini belirtti. Bu tahmin çok yüksek gibi görünse de uzmanların Temmuz 2021’de gerçekleştirdiği panelde yaptıkları tahminin yarısından daha az. Geçtiğimiz yıl bu zamanlarda panelde yapılan tahminde uzmanlar Bitcoin’in 2025 yılında 200 bin doların üzerine çıkarak 256 bin dolar seviyelerine ulaşmasını beklediklerini belirtmişlerdi. Bu sene ise 106 bin 757 dolarlık bir fiyat tahmini yapmışlar. Uzmanların fiyat tahminindeki bu değişikliğin nedenleri arasında ise kripto kışının etkisi, Luna’nın çöküşü gibi kripto para piyasasını etkileyen sorunlar gösterildi. 

Yıl Sonu Tahminleri İyimser

Canberra Üniversitesi’nde kıdemli bir öğretim görevlisi olan John Hawkins, enflasyon oranı ve merkez bankalarının bilanço sıkılaştırması gibi makroekonomik koşulların da piyasaya olumsuz etki ettiğinden bahsetti. Hawkins, Bitcoin’in bu yıl 13 bin dolar fiyatına kadar düşebileceğini fakat yıl sonundan önce 35 bin dolar seviyelerine çıkabileceğine inandığını belirtirken, Finder’ın kurucusu Fred Schebesta ise daha olumlu bir tahmin yaparak Bitcoin’in bu yıl içerisinde tüm zamanların en yüksek seviyesini göreceğini ve 75 bin dolar seviyesine ulaşacağına inandığını söyledi ve sözlerine devam etti: “Piyasa şu anda endişeli. Ancak, teknoloji değişmedi ve hala güçlü. Bitcoin, ekonominin diğer bölümlerindeki gerilemeyi takip ediyor, ancak geri döneceğine dair güçlü inancım var” ifadelerini kullandı. 

Almalı mı? Satmalı mı?

Panele katılan uzmanların büyük çoğunluğu piyasadaki durağanlığı dünya çapındaki faiz oranı artışlarına bağlarken, diğer uzmanlar ise LUNA çöküşüne ve yüksek enflasyon oranlarına bağladı. Paneldeki uzmanlara sorulan, yatırımcılar Bitcoin almalı mı almamalı mı sorusuna ise uzmanların %50’si almalı derken, %40’ı mevcut varlıklarını tutmalılar cevabını verdi ve %10’luk bir kısım ise ellerindeki Bitcoinleri satmaları gerektiğini söylediler. 

Ethereum Fiyat Tahmini

Araştırma ve Fintech şirketinin uzmanlara yönelttiği sorular arasında Ethereum fiyatı da yer aldı. Ethereum fiyatında fikir birliğine varan uzmanlar Ethereum’un 2022 yılını 1.711 dolar seviyesinde kapatacağını belirtti. Fakat buna bir parantez açan uzmanlar ise Ethereum fiyatının tekrar toparlanmadan ve yılı 1711 dolarda kapatmadan önce 675 dolara kadar düşeceğini tahmin ettiklerini belirttiler. İlerleyen yıllarda Ethereum fiyatı ne olur sorusuna ise 2025 yılına kadar 5.739 dolar ve 2030 yılına kadar ise 14 bin 412 dolar seviyesine ulaşabileceğini söylediler. Uzmanlar bu yılın Şubat ayında da Ethereum fiyatı ile ilgili tahmin yapmışlardı ve o zaman yaptıkları tahminde 2022 yılını 6 bin 500 dolar seviyesinden kapatmasını beklediklerini 2025 yılında ise 10 bin 810 dolar seviyesinde olacağını belirtmişlerdi. Tabi yine bu tahminlerin değişmesinde küresel enflasyon oranları, LUNA’nın çöküşü gibi gelişmelerin etkisi yüksek. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner