Yükleniyor...

Uzun Süreli DeFi Çöküşü Yaklaşıyor mu?

Merkezi olmayan finans (DeFi) piyasası, Uniswap (UNI), Yearn.

Uzun Sureli DeFi Cokusu Yaklasiyor mu

Merkezi olmayan finans (DeFi) piyasası, Uniswap (UNI), Yearn.finance (YFI) ve Maker’da (MKR) yaşanan düşüşle beraber düşüyor. Büyük token’ların yetersiz performansının yanı sıra, Uniswap merkezi olmayan borsasının hacmi de önemli ölçüde düştü.

1 Eylül’de Uniswap, günlük hacimde Coinbase Pro’yu aştığında, 24 saatte 953,59 milyon dolarlık işlem hacmine kavuşmuştu. O zamandan beri, merkezi olmayan borsanın günlük hacmi sürekli olarak düştü. 19 Ekim’de Uniswap, zirveden bu yana %83’lük bir düşüşle 161.6 milyon dolar değerinde hacim işledi.

defi 1

DeFi Trade Aktivitesi de Düşüyor

Haziran ayından Eylül ayının başına kadar, DeFi pazarı, gerçek pazar talebinde ve kullanıcı aktivitesinde bir artış gördü. COMP ve YFI’nin piyasaya sürülmesi, önemli bir popülerlik kazanan yield farming’in hakim olduğu yeni bir DeFi döngüsünü başlattı. Ancak, düşük kaliteli çatallar ve aşırı riskli projeler su yüzüne çıkmaya başladığında, DeFi’ya olan ilgi azaldı. Pazar analisti Ceteris Paribus, konuyla alakalı olarak şu ifadeleri kullandı:

“DeFi döngüsüne baktığımızda, teklifin eski defi token’larıyla başladığını hatırlamanın önemli olduğunu düşünüyorum. Sonunda en üst aşamayı hatırlamak kolay olabilir, ancak trend gerçekti ve üç F (farms, forks, foods) olmadan başlamıştı.”

Doğal olarak, DeFi etrafındaki çılgınlık soğumaya başladıkça, Uniswap ve diğer merkezi olmayan borsaların günlük hacmi de düştü. Bu nedenle, günlük Uniswap hacmi, DeFi patlamasının meydana geldiği Eylül ayından bu yana sürekli olarak düşüş yaşadı.

Piyasa Ne Zaman Düzelir?

Hem DeFi token’ları hem de altcoin’ler genel olarak tehlikeli bir konumda bulunuyor. Bitcoin, pazarın geri kalanından daha iyi performans göstererek şu anda yalnızca kendi başına yükseliyor. Tipik olarak, Bitcoin altcoin piyasasından ayrıldığında, BTC artarken bu altcoin’lerin durgunlaşmasına neden olur.

Trend, DeFi token’ları ile ilgilidir, çünkü BTC ve Ethereum kısa vadeli bir düzeltme görürse, DeFi piyasası üzerinde daha fazla baskı oluşturacaktır. Bazı analistler, merkezi olmayan borsaların Ağustos seviyelerini görebilmesi için yeni bir DeFi döngüsünün ortaya çıkması gerektiğine inanıyor. Ancak, zaman içinde Uniswap de dahil olmak üzere merkezi olmayan borsalar için yeni keşfedilen talebi tetikleyebilecek bir değişken var.

Son haftalarda, NewsBTC’nin bildirdiği gibi FUD piyasaya hakim oldu. BitMEX araştırması ve OKEx’in çekim işlemlerini askıya alması, tüm pazarın geri çekilmesine neden oldu. Büyük merkezi borsaların etrafındaki belirsizlik, Uniswap ve merkezi olmayan borsalara olan talebin artmasına neden olabilir.

Merkezi olmayan borsaların kullanımı daha karmaşık ve uzun süredir kripto para birimi kullanıcıları arasında popüler olan Metamask gibi gözetim dışı cüzdanları içeriyor olsa da, Uniswap’i daha çekici hale getirebilir.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x