Yükleniyor...

Vadeli İşlemlerin Sonlandırılması Sonrası Gelişmeler

Geçtiğimiz hafta OKEx borsası Bitcoin Cash'in vadeli işlemlerine düzenleme getirme sonrası pazarı manipülasyon etme suçlamasıyla karşı karşıya kalmıştı.

okex vadeli ismlerin sonlandirilmasi

Geçtiğimiz hafta OKEx borsası Bitcoin Cash’in vadeli işlemlerine düzenleme getirme sonrası pazarı manipülasyon etme suçlamasıyla karşı karşıya kalmıştı. 20 Kasım’da başlayan bu düzenleme sonrası ABD hükümeti borsaya dava açmış ve platformun kurucularının rapor hazırlaması gerektiğini belirtmişti.

OKEx platformu Çin’de faaliyet gösteren OKCoin kuruluşunun uluslararası bir kolu olarak kurulmuştu. CoinMarketCap’e göre ise günde 1 milyar dolardan fazla işlem yapılan ve hacim itibariyle en büyük ikinci oyuncu konumunda. Hong Kong’da merkezi bulunan bu kripto para ülkede ki tutum sebebiyle faaliyet merkezini Malta adasına taşımıştı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Borsa kendini korumak adına yaptığı bu vadeli işlemleri sonlandırma kararı yatırımcıları büyük zarara uğrattı. Diğer borsaların buna benzer bir uygulamaya gitmemesi topluluğun gözlerini OKEx’e çevirdi.

3 Kasım 2017 tarihinde OKEx platformu Bitcoin Cash ve Ethereum vadeli işlemlerine başlamıştı. Bitcoin’in vadeli işlemleri ise 2014 yılından beri yürütülüyor. Aralık 2017 tarihinden sonra büyüyen borsa birçok yatırımcının ilgisini çekmişti.

Bitcoin Cash BCH ABC ve BCH SV olarak ikiye ayrılmasının hemen ardından gelen bu karar büyük tepki ile karşılandı. Birçok yatırımcı büyük kayıplar yaşadığını belirtti ve çeşitli kurumlara borsanın incelenmesi için başvuruda bulundu. Fiyatların zaten düşmesi ve bu haberinde gelmesi ile birlikte düşüş daha da hızlandı.

Chicago Ticaret Borsası da benzer bir karar almış ve OKEx platformu kullanıcılarına bu kararı örnek gösteriyor. Bu açıklama ise kullanıcıları tatmin etmedi. Yapılan araştırmalar sonunda yatırımcıların 24 milyon dolar para kaybettiği tespit edilmiş. Alınan kararın ardından borsanın işlem hacmi de tepkiye bağlı olarak düştü.

Bazı kripto para analistleri ise bu kararı savunuyor. Vadeli işlemleri sonlandırmanın balina diye tabir edilen pazarda ki büyük oyuncuların sonunu getireceğini düşünüyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x