Ana Sayfa Bitcoin (BTC) VanECK’in Dijital Varlık Yöneticisi: Bitcoin Piyasası Kolayca Manipüle Edilemez

VanECK’in Dijital Varlık Yöneticisi: Bitcoin Piyasası Kolayca Manipüle Edilemez

47 milyar dolarlık yatırım yönetim firması VanECK’in dijital varlık yöneticisi Gabor Gurbacs’ın iddiasına göre Bitcoin piyasası kolayca manipüle edilemez. Gurbacs, iddiasını desteklemek için üç sebep öne sürdü.

Gurbacs’a göre ciddi şekilde gözetim altında tutulan piyasada kara para aklama karşını (AMK) ve müşteri tanı sistemlerinin (KYC) denetimleri oldukça sıkı bir şekilde yapılıyor. Genel olarak kripto para sayısında ciddi şekilde artış söz konusu ve borsalar KYC/AML kurallarına uyumluluk konusunda oldukça istekliler.

Son dönemde piyasanın manipüle edildiği yönünde ortaya çıkan raporlarla ve özellikle Aralık 2017’de piyasanın tüm zamanların en yüksek seviyesini görmesiyle düzenleyiciler AML kurallarının uygulanması konusunda gerekli adımları atarak kuralların uygulanmasını zorladılar.

Ayrıca kripto para piyasası üzerinde olumlu sonuçlar verecek yöntemler üzerinde çalışıyorlar. Bunun için lider finansal hizmet sağlayıcılar, kripto sektörünün önemli isimleri ve teknoloji firmalarının bir araya gelerek kurdukları Dijital Varlıklar Piyasası Birliği (ADAM), sektör için önemli kurallar belirlemek adına çalışmalar yapıyor. ADAM’ın üyeleri arasında eski NYSE CEO’su Duncan Niederauer, milyarder Mike Novogratz gibi isimler yer alıyor.

Gurbacs’a göre Bitcoin’in piyasasının manipülasyonlardan kolayca etkilenmemesinin ana nedenlerinden biri de tezgah üstü piyasanın (OTC) giderek yaygınlaşıyor olması. OTC’nin yaygınlaşmasıyla düzenlenmiş veri sağlayıcıları artıyor ve Bitcoin’in fiyatının önceki zamanlarda olduğu gibi manipüle edilmesi zorlaşmış olacak. Gurbacs, iddiasını bir adım daha öteye taşıyarak Bitcoin’in fiyatının en fazla geleneksel piyasalar kadar manipüle edilmeye açık olduğunu ifade ediyor. Ona göre Bitcoin CFTC alanına giriyor ve CFTC’nin belirlediği kurallara uyan bir emtia.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için bizi Twitter’da ve Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram grubumuza katılın!

Ömer Erginhttps://www.coinkolik.com
Blockchain teknolojisi üzerine araştırmalar yapan, paranın geleceği (kripto paralar) hakkında konuşmayı ve yazmayı seven, araştırmacı, teknoloji aşığı Mekatronik Mühendisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Haftanın Öne Çıkan Başlıkları

Piyasa Özeti