Yükleniyor...

Vaz: Libra, Bitcoin’in (BTC) Rakibi Olacak!

Ekonomist ve akademisyen John Vaz, Facebook'un sorunlu projesi Libra’nın Bitcoin’e (BTC) büyük bir rakip olacağına inanıyor.

libra bitcoine rakip olabilir

Ekonomist ve akademisyen John Vaz, Facebook‘un sorunlu projesi Libra’nın Bitcoin’e (BTC) büyük bir rakip olacağına inanıyor. Vaz, Bitcoin’in ödemeler açısından ölçeklendirme sorunlarına sahip olduğunu ve orantısız bir şekilde spekülasyon aracı olarak kullanıldığını söyledi. Buna karşılık Libra’nın bir ödeme ağı olarak ölçeklendirilmek için özel olarak hayata geçirildiğini ve düzenleyicilerle devam eden sorunlarına rağmen hızla BTC’ye büyük bir rakip olarak ortaya çıkabileceğini söyledi.

Libra Ölmedi!

Vaz, Libra’nın ölmediğini sadece yasal bir takım sorunlar yaşadığını belirtti. Vaz ayrıca merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC) reddederek bunları zayıf bir “savunma duruşu” olarak nitelendirdi. Vaz, “Bitcoin için en büyük rekabetin diğer kripto para birimlerinden geldiğini” savundu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Facebook’un kamu güvensizliği sorunlarından muzdarip olduğunu belirten Vaz, Libra stablecoin’i için önerilen modelin “çok ilginç” olduğunu söyledi. Ekonomist, Facebook gibi şirketlerin mevcut kullanıcı tabanlarından yararlanabileceğini savundu ve finansal işlemlerin zaten yapıldığını söyledi. Vaz, şu ifadeleri kullandı:

“İnsanlar zaten Facebook, Messenger, WhatsApp ve Instagram’da işlem yaptıkları için aslında hazır bir pazarı hedefliyorlar.”

Vaz, Libra’nın ilk günden itibaren, diğer kripto para birimlerine nazaran daaha güçlü bir biçimde faaliyete başlayabileceğini de sözlerine ekledi. Vaz, Libra’nın ilk hedefinin gelişmiş pazarlar yerine gelişmekte olan ülkeler olacağını öngördü ve şunları söyledi: “Kendilerini bu bölgelere yerleştirecekler. Buralarda insanlar, ödeme için bu yola ihtiyaç duyuyor.”