Yükleniyor...
AL / SAT
PrimeXBT
Anasayfa Bitcoin Haberleri Vaz: Libra, Bitcoin’in (BTC) Rakibi Olacak!

Vaz: Libra, Bitcoin’in (BTC) Rakibi Olacak!

ABONE OL:google-news
PrimeXBT

Ekonomist ve akademisyen John Vaz, Facebook‘un sorunlu projesi Libra’nın Bitcoin’e (BTC) büyük bir rakip olacağına inanıyor. Vaz, Bitcoin‘in ödemeler açısından ölçeklendirme sorunlarına sahip olduğunu ve orantısız bir şekilde spekülasyon aracı olarak kullanıldığını söyledi. Buna karşılık Libra’nın bir ödeme ağı olarak ölçeklendirilmek için özel olarak hayata geçirildiğini ve düzenleyicilerle devam eden sorunlarına rağmen hızla BTC’ye büyük bir rakip olarak ortaya çıkabileceğini söyledi.

Libra Ölmedi!

Vaz, Libra’nın ölmediğini sadece yasal bir takım sorunlar yaşadığını belirtti. Vaz ayrıca merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC) reddederek bunları zayıf bir “savunma duruşu” olarak nitelendirdi. Vaz, “Bitcoin için en büyük rekabetin diğer kripto para birimlerinden geldiğini” savundu.

Facebook’un kamu güvensizliği sorunlarından muzdarip olduğunu belirten Vaz, Libra stablecoin’i için önerilen modelin “çok ilginç” olduğunu söyledi. Ekonomist, Facebook gibi şirketlerin mevcut kullanıcı tabanlarından yararlanabileceğini savundu ve finansal işlemlerin zaten yapıldığını söyledi. Vaz, şu ifadeleri kullandı:

“İnsanlar zaten Facebook, Messenger, WhatsApp ve Instagram’da işlem yaptıkları için aslında hazır bir pazarı hedefliyorlar.”

Vaz, Libra’nın ilk günden itibaren, diğer kripto para birimlerine nazaran daaha güçlü bir biçimde faaliyete başlayabileceğini de sözlerine ekledi. Vaz, Libra’nın ilk hedefinin gelişmiş pazarlar yerine gelişmekte olan ülkeler olacağını öngördü ve şunları söyledi: “Kendilerini bu bölgelere yerleştirecekler. Buralarda insanlar, ödeme için bu yola ihtiyaç duyuyor.”

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Her gün, gelen kutunuza en güncel kripto para içeriklerini almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Neşe Yavuz
Neşe Yavuz
Neşe, 1989 yılında İzmir’de doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu olan Neşe, mezun olduğundan beri medya sektöründe çalışmalar yürütüyor. Özellikle son yıllarda kripto paralara olan ilgisi nedeniyle, bu alanda çalışmalar gerçekleştiriyor. Neşe, Coinkolik.com'da editör olarak kripto ile ilgili yazıları paylaşıyor.

Öne Çıkan Başlıklar