Yükleniyor...

Venezuela Ham Petrol Satışını Kripto Para Karşılığında Yapacak!

Venezuela, milli kripto para birimi Petro için önemli adımlar atmaya devam ediyor.

Venezuella Petro

Venezuela, milli kripto para birimi Petro için önemli adımlar atmaya devam ediyor. Hükümet, Petro’ya ilişkin planlarının detaylarını kamuoyu ile paylaştı. Yapılan planlamaya göre hükümet ham petrol satışını kripto para karşılığında yapacak. Kripto paralara dayalı ham petrol alım satım işlemlerinin Mart 2019’da başlayacağı belirtiliyor.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolás Maduro, 6 Aralık’ta yaptığı açıklamada, hükümetin yeni planlarının neyi hedeflediğine açıklık getirdi. Uluslararası piyasayı çeşitlendirme niyetlerinden söz eden Maduro, müttefik ülkeler arasında ödemelerin kripto paralarla yaparak ABD dolarını etkisizleştirmeyi istediklerini söyledi.

2019 yılında ham petrolü Petro karşılığında satmayı planladıklarını söyleyen Maduro, kendilerini böylece Washington tarafından kullanılan para biriminden kurtaracaklarını kaydetti. Maduro’ya göre, böyle yaparak ulusal gelirleri ve kripto paralarla yapılan yabancı ticaret artacak.

ABD’nin ekonomik yaptırımlarına da değinen Maduro, kripto paraların desteğiyle yaptırımlarının etkilerini denleyebilecekleri görüşünde. Bilmeyenler için petrol ülkesi olmasına rağmen Venezuela’nın ABD’nin ekonomik yaptırımlarının kıskacında olduğunu hatırlatalım. ABD’nin ekonomik yaptırımları karşısında enflasyon patlaması yaşayan ülke zor bir dönem geçiriyor ve ülke yönetimi yaptırımlardan sıyrılmanın planlarını yapıyor. Ülke yönetiminin bulduğu çözüm ise milli kripto para birimi Petro.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x