Yükleniyor...

Venezuela, Kripto Para Madenciliğini Yasallaştırdı!

Venezuele hükümeti, ülkedeki kripto para madenciliğini yasallaştıran ve madenciliği hükümetin kontrolü altına alan yeni bir düzenleyici çerçeve açıkladı.

venezuela kripto para madenciligini

Venezuele hükümeti, ülkedeki kripto para madenciliğini yasallaştıran ve madenciliği hükümetin kontrolü altına alan yeni bir düzenleyici çerçeve açıkladı. Daha önceleri Venezuela, kripto para madenciliğine karşı sert tutumu ile dikkat çekiyordu. Sıklıkla madencilerin ekipmanlarına el koyan Venezuela hükümeti, şimdilerde ise görüşlerini değiştirmiş görünüyor.

Ülkenin kripto para düzenleyicisi, Ulusal Kripto Varlıklarlı ve İlgili Faaliyetler Müfettişliği (SUNACRIP) tarafından açıklanan yeni kararnameye göre, Venezuela’da faaliyet gösteren tüm kripto para madencileri, “Ulusal Dijital Madencilik Havuzu’na” katılmak zorunda kalacaklar.

Venezuela’daki Bitcoin (BTC) madenciliği, Latin Amerika ülkesinde yıllarca süren düzenleyici düşmanlığın ardından artık yasal ve düzenlenmiş bir faaliyet olarak kabul ediliyor. Yeni çıkan kararname ile birlikte, Venezuelalı madenciler SUNACRIP lisansı altında çalışacaklar ve tamamen kuruluşun gözetimi altında kalacaklar. Yeni düzenleme ayrıca, Venezuela’da kripto para madencilik ekipmanlarının ithalatı, satışı, üretimi ve kullanımı için de yasal bir zemin oluşturuyor.

Venezuela’nın Yeni Kripto Madenciliği Yönetmelikleri

21 Eylül’de Venezuela Resmi Gazetesi’nde yayınlanan ve SUNACRIP Şefi Joselit Ramirez tarafından imzalanan kararnamede, ülkede uygulamaya özel entegre devre madencilik ekipmanı üretmek ve madencilik çiftliklerini işletmek isteyen Venezuela sakinleri için de bir kayıt ve düzenleme süreci öngörüyor.

Bu amaçla hükümet, Venezuela’daki tüm kripto para madencileri hakkında bilgi sahibi olacak ve madenciler hakkında sicil kaydı oluşturacak. Her madencinin sicilini, dahil oldukları madencilik faaliyetlerini, çalıştıkları ekipman türünü içerecek. Yönetmelik ayrıca SUNACRIP’i ülkenin tüm kripto para madenciliği sektörü üzerinde tek düzenleyici olarak tanımlıyor.

Venezuela topraklarında madencilik faaliyetlerine devam eden ve Ulusal Dijital Madencilik Havuzu’na katılmayan kripto para madencileri ise, Kapsamlı Kripto Varlık Sistemi Kurucu Kararnamesi’ne göre yaptırımlar ile karşılanacak.

Düzenlemelerin Sonuçları

Venezuela geleneksel olarak kripto para madenciliği konusunda belirsizlik ve düşmanlık arasına değişen pozisyonlarda yer almıştı. CNBC; 2017 yılında Venezuela’yı Bitcoin madenciliği yapmak için dünyadaki en tehlikeli yer olarak olarak tanımlamıştı. Bu yılın başında ise Venezuela Bolivarcı Ulusal Muhafızları, ülkedeki operasyon için uygun şekilde kayıtları olmadıkları gerekçesi ile 315 Antminer S9 Bitcoin madencilik ekipmanına el koymuştu.

Madenciler için zorunlu ulusal havuzun oluşturulmasıyla, kripto para madencileri, bazı vergilendirmeler ile karşı karşıya kalabilecekler ve madenciler istedikleri havuza katılım sağlayamayacaklar. Bu şekilde SUNACRIP yetkilileri madencilik girişimleri üzerinde daha fazla yetkiye sahip olacaklar.

Tüm bunlara rağmen yapılan düzenleme ile birlikte kripto para madenciliği sektörü belirsizlikten kurtulmuş olacak. Tabi ki bu durum birçok kripto para madencisi için de maddi zararlara yol açacaktır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner