Yükleniyor...

Venezuela Kripto Paralar için Yasal Düzenlemeyi Yürürlüğe Soktu

Venezuela'nın kripto endüstrisi için yasal bir çerçeve oluşturan yeni kripto kararnamesi resmen 31 Ocak’ta yürürlüğe girdi.

Venezuela Kripto Yasal Çerçeve

Venezuela’nın kripto endüstrisi için yasal bir çerçeve oluşturan yeni kripto kararnamesi resmen 31 Ocak’ta yürürlüğe girdi. Kararname, hükümetin resmi medya kuruluşu Gaceta Oficial’da yayınlandı. Madenciler, kripto girişimcileri ve düzenli trader’lar için konulan kurallar ilk olarak Kasım 2018’de Kurucu Ulusal Meclis tarafından onaylanmıştı.

“Kripto Varlıklarının İntegral Sistemine İlişkin Kararname” başlıklı belge 63 maddeden oluşuyor. Kripto varlıkları, Blockchain, madencilik, kriptografi vb. anahtar kripto terimlerinin kısa tanımları yapılıyor. Venezuela’da çıkarılan ve hükümet tarafından yetkilendirilen herhangi bir para birimi ise egemen kripto varlık olarak tanımlanıyor. Kararname ayrıca madencilik kuruluşları ve kripto para borsaları için zorunlu lisanslar oluşturuyor ve lisanssız faaliyetler için para cezaları getiriyor.

Venezuela’nın Kripto Sektörünün Denetimi Sunacrip’e Emanet

Kararname, 2018’de kurulan kripto ile ilgili tüm ticari faaliyetleri denetlemek için 2018’de kurulan ulusal bir kripto bekçisi olan Sunacrip’e güç veriyor. Kararnamenin 11. maddesine göre, kuruluş kripto para borsalarını, madencileri ve Venezuela kripto para pazarında aracı olarak hizmet edebilecek diğer finansal hizmetleri takip edecek. Dahası, Sunacrip’in Venezuela’daki tüm kripto aktiflerinin yaratılması, yayılması, aktarılması, ticarileştirilmesi ve değişimini kontrol edebileceği belirtiyor. Ayrıca, kararname kripto borsaları, cüzdanlar ve madencilik kuruluşları için kayıt usullerini de açıklıyor. 28. maddede işlem hacimlerine, yönettikleri kripto varlık türlerine ve diğer kriterlere bağlı olarak kripto girişimleri için çeşitli lisans türleri sunuluyor. Sunacrip’in lisans için tüm başvuruları göz önünde bulunduracağı ve kendi takdirine bağlı olarak kripto şirketleri için kamu ücretleri belirleyeceği belirtiliyor.

Kripto ile ilgili herhangi bir şirketin lisans kurallarını ihlal etmesi veya Sunacrip’e uygun bir şekilde kaydolmaması durumunda şirket sahiplerine bir ila üç yıla kadar hapis cezası verilebileceği ve 50 ila 100 devlet kripto varlığına (3.000 ila 6.000 dolar arası) ceza kesilebileceği yine kararnamede yer alıyor. Kararname ayrıca Sunacrip’in maden şirketlerini denetleyebileceği ve hatta yeni tanıtılan kurallara uyulmadığı takdirde madencilik ekipmanlarına el koyabileceği bilgisi de yer alıyor. Tüm bunlara ek olarak 2018’de başlatılan Venezuela’nın petrol destekli kripto para birimi Petro doğrudan kararnamede yer almıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner